KONSTRUKTÍV ÉS KONKRÉT PÁRHUZAMOS TÖRTÉNETEK 1960 - 1969:  
Év Magyarország Közép-, és Kelet-Európa Nyugat-Európa Észak-Amerika Dél-Amerika  
         
1960        
1960   Julije KNIFER megkezdi Meander sorozatának készítését Zágrábban. A geometrikus meander motivum egész életében végigkíséri Knifer munkásságát. A milánói Pater Galleryben  nyílik januárban a Gruppo T (Giovanni ANCESCHI, Davide BORIANI, Gianni COLOMBO, Gabriele de VECCHI) elsö kiállítása Miriorama I címmel. A happening-szerü tárlaton : "nagy felfújható objektumok, füstölö festék és felszíni égés" volt látható. Ebböl az alkalomból jelenik meg a csoport elsö "deklarációja". 1962-ig különbözö helyeken 12 Miniorama kiállítást rendeznek.   Lygia CLARK kiállítja a Bichos [Állatok] sorozatát. A müvek zsanérokkal egymáshoz kapcsolódó formázott aluminium lapokból állnak, amelyeket a nézö saját választása szerint lapozhat, így - mint egyfajta élölényt -  interaktív módon mindig újraalakítva a szobrot,amely mint egy 'állat' a saját maga megszabta rend szerint mozog.   
1960     Az (1959-ben) Enrico Castellani és Piero Manzoni  alapította milánói Galleria Azimut január 4. és február 1. között megrendezi a La Nuova Concezione Artistica kiállítást Kilian Breier,  Enrico CASTELLANI, Oscar Holweck, Yves Klein, Heinz MACK, Piero MANZONI, Almir MAVIGNIER és Otto PIENE munkáival. Megjelenik az Azimuth folyóirat második - és egyben utolsó -száma, teljes terjedelmében ennek a kiállításnak szentelve Enrico Castellini és Udo Kultermann tanulmányával. (Mavignier 1952 óta ismerte François Morellet-t, így javasolta Manzoninak Morellet, valamint "müvészcsoportjának" meghívását. Ez utóbbin François és Vera MOLNAR-t valamint Joël STEIN-t értette.)      
1960     Aesthetica IV:  Programmierung des Schönen. Allgemeine Texttheorie und Textästhetik címmel a Krefeld-i Agis kiadónál megjelenik Max Bense Aesthetica címü több kötetes könyvének negyedik kötete.      
1960     Herbert W. FRANKE (saját közlése szerint feltehetöen ebben az évben) az ulmi HfG-n (Hochschule für Gestaltung) bemutatja analóg számítógéppel készített Elektronischen Grafiken oszcillogrammjait. A HfG-s Otl Aicher szkeptikus megjegyzéseket füz a bemutatóhoz: “Milyen anyagot használ maga? Elektronokat? Elektronikus vezetékeket? Ez egy nagy semmi. Semmi kézzelfogható. Ennek nincs jövöje.” William A. Fetter bevezeti a computer graphics (magyarul: számítógépes grafika vagy számítógép-grafika) terminus technicust. Fetter a Boeing Company-nál dolgozik a kansasi Wichita-ban. Itt fejlesztik ki a CAD (Computer Aided Design) alapelveit, melyre még az évben az MIT-ben (Massachusetts Institute of Technology) fejlesztik ki az elsö programokat.    
1960       John Whitney amerikai animációs filmes megalapítja a Motion Graphics Inc. vállalatot. Whitney film és televízió animációkat készít analóg számítógéppel.    
1960     Február 9. és március 1. között Louis KASSÁK (Lajos) kiállítás a párizsi Denise René galériában.           (→ RÉSZLETEK) GEGO New Yorkba utazik; találkozik Josef és Anni ALBERS-szel, majd visszatér Venezuelába tanítani. Braziliában Hélio OITICICA elkészíti az elsö Penetrable installációját, egy favella kunyhóját, amibe ki-be járhat a szemlélö.  
1960     Karl Otto Götz (a II. Világháború alatt radartechnikusként szolgál, késöbb a német informel, majd a COBRA tagja) Düsseldorfban kidolgozza elektronikus festészetét (Elektronische Malerei und ihre Programmierung) és megalkotja elsö raszter-képeit (Density 10:3:2:1; Statistisch-metrische Modulation). Bár Max Bense információesztétikájának elveit alkalmazza, Götz alkotásai manuálisan, számítógép nélkül készülnek. Március 17.-én a New York-i MoMA szoborkertjében Jean TINGUELY kinetikus szobra, a Homage ŕ New York 30 perc alatt programozottan megsemmisíti önmagát .    
1960     Julio LE PARC Párizsban elkészíti elsö fa mobiljait és megkezdi a fénnyel való kísérletezéseit. Frank STELLA elsö egyéni kiállítása a Leo Castelli Gallery-ben látható New York-ban. (Stella ezt követöen három évtizedig Castellinál állít ki.)    
1960     Günther UECKER elsö egyéni kiállítása milánói Galleria Azimut-ban látható. Márciusban a New York-i Galerie Chalette-ben nyílik  a Construction and Geometry in Painting: from Malevich to Tomorrow címü kiállítás.    
1960     Nemzetközi Monochrome Malerei tárlat március 18. és május 8. között a Leverkusen-i (Schloss Morsbroich) Städtisches Museum-ban.                    (→ RÉSZLETEK)       
1960     Április 5. és 30. között látható a párizsi Galerie Denise René-ben  a KOSICE /Sculptures hydraulique, reliefs, sculptures [Gyula KOSICE / Hidraulikus szobrok, reliefek,szobrok] cimü kiállítás, ahol Kosice a pleximunkáit és vízzel hajtott hydrosculptures mobilszobrait állítja ki. (Ugyanezt az anyagot állitja ki az év során a Drians Gallery Londonban.)      
1960     A milánói Galleria Azimut rendezi április 15. és május 2. között a Motos címü kiállítást Hector GARCIA MIRANDA, François MORELLET, Servanes, Joël STEIN és Jean-Pierre YVARAL munkáiból. Morellet kiállítja a 16 carrés és 4 doubles trames címü müveit. A Motos a magát - Danielle Morellet javaslatára - MOTUS csoportnak elnevezö társaságra  utal ("motus et bouche cousue": csitt!). A meghívót Vera MOLNAR tervezi (a borítón reprodukált mü ma a Reutlingen-i Stiftung für Konkrete Kunst tulajdona). A pádovai Gruppo N meghívására a kiállítás a pádovai Galleria Le Stagioni-ban is látható május 7. és 19. között.       
      Májusban látható a zürichi Kunstgewerbenmuseum-ban a Kinetisches Kunst tárlat, többek között Yaacov AGAM, Josef ALBERS, Alexander CALDER, GERSTNER, Heinz MACK, SOTO, Jean TINGUELY és Victor VASARELY müveivel.      
      A brüsszeli Galerie "Latinoamerica"-ban látható május 27. és június 30. között Hugo DEMARCO, Hector GARCIA MIRANDA, Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Moyano, Servanes, Francisco SOBRINO, Joël STEIN és Jean-Pierre YVARAL kiállítása.        
1960     Max BILL  június 8. és augusztus 14. között a zürichi Helmhausban rendezi a Konkrete Kunst: 50 Jahre Entwicklung kiállítást.             (→ RÉSZLETEK)      
1960     Münchenben  Effekt ill. Nota néven op-art csoportok alakulnak. Az Effekt csoportban részt vesz Walter Zehringer, Dieter Hacker, Karl Reinharz és Helge Sommerock. A Nota folyóirat nevét felvevö csoport tagja között van Gerhard von GRAEVENITZ , Gothar Müller és Walter Zehringer.      
1960     Júliusban a párizsi Marais negyed egy, a rue Beautreillis 9. szám alatti helyiségben Hugo DEMARCO, Hector GARCÍA MIRANDA, Horacio GARCÍA ROSSI, Julio LE PARC, François és Vera MOLNAR, François MORELLET, Moyano, Servanes, SOBRINO, Joël STEIN és Jean-Pierre YVARAL (Victor VASARELY fia) aláírják a Centre de Recherche d'Art Visuel (CRAV) [Vizuális Müvészeti Kutatóközpont] alapító okiratát. A központot kifejezetten kutatási egységnek definiálják, melynek módszere a közös, csoportos alkotás. A csoportot az École de Paris dominanciájával való szembenállás, valamint az elhatározás, hogy “társadalmi jelentést [kell] adni a geometriának” köti össze.      
1960         Augusztusban a Buenos Aires-i Galería Bonino mutatja be Alfredo HLITO egyéni kiállítását.  
1960     Október 22. és november 5. között kerül sor a brüsszeli Galerie Aujourd’hui-ben François MORELLET egyéni kiállítására. A tárlat Victor VASARELY kezdeményezésére jött létre. Vasarely a brüsszeli Les Beaux-Arts lapban Ce que devrait ętre la critique art [Ami a mükritika kellene legyen] címmel ír támogatólag Morellet müveiröl.      
1960     A párizsi Centre de Recherche d'Art Visuel (CRAV) csoporton belül elvi ellentétek alakulnak  ki.           (→ RÉSZLETEK)       
1960     Otto PIENE bemutatja a zenével, ill. hanggal vezérelt fényre írt Light Ballet-jét. Decemberben Clevelandben megalakul az Anonima csoport; tagjai között: Ernest Benkert, Edwin Mieszkiewski és Francis Hewitt.    
1961            
1961     Valószínüleg  a leverkuseni Monochrome Malerei kiállítás a kiváltó oka annak, hogy válaszként februárban Hollandiában ARMANDO, Henk PEETERS, Jan SCHOONHOVEN és Herman de VRIES megalakítják a Nul csoportot. A csoport tagjai a teret és a fényt sorozatban elöállított monokróm mezökkel reprezentálják. A Nul kiáltványt ad ki, amelyben deklarálja: "Egy festmény annyit ér, mint egy nem-festmény. Egy installáció annyit ér, mint egy nem-installáció."      
1961     Kurd ALSLEBEN (Cord Passow fizikus közremüködésével) a hamburgi DESY-ben (Deutsches Elektronen Synchotron) az EAI231R analóg számítógép felhasználásával öt, rajzgépen  kirajzolt grafikát készít. A rajzok egy differenciálegyenlet perturbációs megoldásai. A gép paramétereit potenciométerrel lehet változtatni.      
1961     Március 10.-töl április 17.-ig látogatható az amsterdami Stedelijk Museum-ban a   Bewogen Beweging (Mozgás mozgásban) kinematikus müveket bemutató kiállítás.           (→ RÉSZLETEK)      
1961 A budapesti Építömüvészek Klubjában látható KASSÁK Lajos kamarakiállítása.   Bridget RILEY elkezdi a  fekete-fehér "optikai" festményeinek sorozatát (a színt Riley csak 1965-ben kezdi használni).  Lucio FONTANA elsö egyéni kiállítása (Ten Paintings of Venice) az USA-ban, a Martha Jackson Gallery-ben New Yorkban. A harmadik Exposiçăo Nacional de Arte Neoconcrete a Săo Paulo-i MAM-SP [Museu de Arte Moderna - Saő Paolo]-ban látható. Ez a csoport utolsó közös kiállítása.   
1961     Április 8. és 30. között az ulmi Studio f-ben Almir MAVIGNIER szervez egyéni kiállítást  François MORELLET-nek.      
1961     Májusban látható a párizsi Galerie Denise René-ben a GRAV csoport elsö kiállítása Hector GARCIA MIRANDA, Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Francisco SOBRINO, Joël STEIN és Jean-Pierre YVARAL munkáiból.       
1961     Május 9. és június 3. között látható a müncheni Galerie Nova-ban François MORELLET egyéni kiállítása Gerhard von GRAEVENITZ és Jürgen Morschel szervezésében.       
1961     Június 10.-én François MORELLET és a Zero csoport müvészei (Heinz MACK, Otto PIENE és Günther UECKER) találkoznak Németországban.      
1961     Június 27. és július 11. között a stuttgarti Technische Hochschule Studium Generale-jában nyílik  François MORELLET, Uhli POHL és Berhard Sandfort kiállítása. A tárlatot Max Bense rendezi, aki François Molnar-ral folytat együttmüködést müvészetelméleti kérdésekben. Bense a konkrét müvészetröl ír rövid tanulmányt a katalógusba, amelyben Max BILL is közöl írást.       
1961 Victor VASARELY a nyár folyamán levélben tájékoztatja KASSÁK Lajost, hogy "A kis fekete hölgy [Denise René] megvette két müvét Pán Imrétöl, de eladni nem hajlandó semmit. Azt mondja: majd ha milliókat ér! … Lehet, hogy neki van igaza. De írjon neki gyakrabban, próbáljon egy újabb Kassák kiállítást ..."   A Düsseldorf-i Galerie Schmela-ban júliusban együtt állít ki Henk PETERS, Jan SCHOONHOVEN a Zero csoporttal (valamint Piero MANZONI-val és Jean TIGUELY-vel).      
1961     Párizsban júliusban a CRAV vizuális kutatóközpont átalakul: létrejön a Groupe de Recherche d'Art Visuel (GRAV).(→ Részletek)      
1961     A párizsi Éditions Denise René kiadja a KASSAK - VASARELY címü szitanyomat albumot.           (→ RÉSZLETEK)      
1961     A Ravensburg-i Maier kiadó publikálja a korábbi Bauhaus-Meister, Johannes ITTEN alapkönyvét: Kunst des Farbe: Subjektives Erleben und objektives Erkennen als Wege der Kunst. Don FLAVIN elkezdi a  fluorecszens fénycsövekkel, mint elsödleges médiummal kapcsolatos munkáit. Elsö egyéni kiállítása a New York-i Judson Gallery-ben nyílik.  A hatodik Bienal do Săo Paulo Mario Pedrosa föigazgatósága mellett. Braziliát Alusío CARVĂO, Ivan SERPA Almir MAVIGNIER és Lygia CLARK képviselik. A szobrászati díjat CLARK kapja a Bichos (Állatok) sorozatért. A binnálén elöször vesz részt a Szovjetúnió.  
1961   Augusztus 3. és szeptember 14. között látható az elsö Nove tendencije - New Tendencies  kiállítás Zágrábban a Galerija suvremene umjetnosti-ban.           (→ RÉSZLETEK)  Olaszországban Francesco LO SAVIO megkezdi "metal" sorozatát; a Lucio FONTANA inspirálta monokróm, de a fényt moduláló, különféle módon meghajtott opálos fekete lemezek, amelyek bár szobrok, azonban a falon helyezkednek el.    A Caracas-i Museo de Bellas Artes kiállítja SOTO kinetikus munkáit valamint GEGO rajzait és szobrait.  
1961     Az amsterdami Stedelijk Museum-ban augusztusban és szeptemberben látható a Pontus Hulten, Daniel Spoerri és Jean Tinguely közremüködésével rendezett Dylaby - Dynamic Labyrinth tárlat, amelynek célja a "müvészetet bekerítö korlátok ledöntése oly módon, hogy a nézö aktív résztvevöje legyen az alkotásnak".      
1961     A szeptember 29. és november 11. között megrendezett második Biennale de Paris kapcsán a GRAV csoport szeptemberben kiadja és terjeszti  az Assez de Mystifications! [Elég a misztifikációból!] címü röplapját, amelyben "felhívja a figyelmet a kiállított müvek unalmasságára és egyöntetüségére", valamint arra, hogy az "egyedi, inspirált müvész" képzete mennyire elavult és vezet szükségképpen a zágrábi Nove tendencije (NT) tárlaton kiállított öt nyelvü neo-dada konzervdobozhoz (Piero Manzoni terméke): Artist shit, net weight 200 grammes; Merde d'artiste, poid net 200 grammes [Müvész-szar, tiszta súlya 200 gramm].      
1961     Október 25.-én  a párizsi GRAV csoport újabb röplapot ad ki: Transformer l'actuelle situation de l'art plastique [A képzömüvészet jelen helyezetének átalakítása] címmel, amelyben felhív a "müvészet, mint jelenség demisztifikálására", "a formák és a közöttük lévö viszony homogenitására és anonimitására" valamint "nem-definit müvek alkotására, melyek mindazonáltal egzaktak, prezízek és jól kidolgozottak" és segítik "az emberi szem ill. percepció, valamint a mü közötti viszony pontosabbá tételét".      
1961     Novemberben a hollandiai Arnhemben a Nul-Verlag novemberben kiadja a REVUE NUL = 0. címü többnyelvü folyóirat.            (→ RÉSZLETEK)      
1961            
      November 4.-én kerül sorra a GRAV párizsi rue Beautreilles 9. szám alatti helyiségében a csoport második kiállítására Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO és Jean-Pierre YVARAL részvételével. Hector GARCIA MIRANDA zenei kutatásai érdekében elhagyja a csoportot. Az estély vitáján részt vesz Guy Habasque, Nicolas SCHÖFFER, Victor VASARELY és feltehetöen Matko Meštrović valamint Gerhard VON GAEVENITZ is.    November 23. és december 13. között látható Gyula KOSICE rendezésében a Buenos Aires-i Museo de Arte Moderno-ban a Los primeros 15 ańos de Arte Madí [A Madi müvészet elsö 15 éve] címü retrospektív tárlat, amely argentin, uruguayi, brazil, kubai, amerikai (USA) és japán müvészek bevonásávak csakugyan nemzetközivé teszi a Rio la Plata két oldaláról elindult Madi mozgalmat.  
1961     A leverkuseni Städtliches Museumban Udo Kultermann közös kiállításon mutatja be Ad REINHARDT és Francesco LO SAVIO müveit. Richard SERRA festészetet tanul a Yale Egyetemen és Josef ALBERS-szel dolgozik annak  The Interaction of Color címü könyvén. Kapcsolatba kerül Ad REINHARDT-tal és Frank STELLA-val.    
1961 December 23.-tól látható a budapesti Magyar Nemzeti Galériában a Nyolcak és Aktivisták címü grafikai kiállítás.   A párizsi Galerie Denise René-ben december 15. és (1962) február 10. között látható a Structures / L'art abstrait constructif des pionniers ŕ nos jours címü tárlat.            (→ RÉSZLETEK)      
1962            
1962 Január 6. és 15. között a budapesti Építök Klubjában látható a Modern építészet - modern képzömüvészet címü kiállítás, többek között KASSÁK Lajos, Martyn Ferenc, MOHOLY-NAGY László és Victor VASARELY müveivel. A kiállítást a "Mérnöki Továbbképzö Intézet elöadássorozatának illusztrálására rendezett dokumentatív képzömüvészeti bemutató" örve alatt lehetett csak megvalósítani és csak meghívottak számára volt látogatható. A Kassák tervezte fedlappal megjelent katalógust Körner Éva és Mándy Stefánia írta, ill. szerkesztette.   Február 21.-én Stuttgartban megjelenik a Max Bense szerkesztette rot könyvsorozat 7. kötete noigrandes konkrete texte címmel. A brazil Noigrandes konkrét versei mellett a kötet Haroldo de Campos, Décio Pignatari, Augusto de Campos, Ronaldo Azeredo és José Lino Grünewald brazil írók müveit is tartalmazza; utószó: Helmut Heissenbüttel. A New York-i Fischbach Gallery-ben nyílik az elsö  Hard Edge Painting kiállítás.    
1962     François MORELLET megalkotja elsö fémböl készült térbeli rácsszerkezeteit (Sphčre-trames).      
1962     Március 19. és április 14. között látható a zágrábi Studio G-ben François MORELLET egyéni kiállítása. A tárlat brosurájába Matko Meštrović ír rövid cikket.      
1962     Március 24. és április 30. között látható az antwerpeni G 58 - Hessenhuis Antwerpen kiállítóhelyiségben az Anti-Peinture tárlat.           (→ RÉSZLETEK)      
1962 A budapesti Magyar Írók Szövetségének Székházában  csupán pár óráig látható - szerzöi est keretében - a KASSÁK Lajos legújabb absztrakt olajképeiböl válogatott négy mü.   Április 12.-én Párizsban meghal Antoine PEVSNER.      
1962 Az április 29. és június 30. között a budapesti Mücsarnokban rendezett IX. Magyar Képzömüvészeti Kiállításon többek között részt vesz FAJÓ János.   Április 4. és 18. között a párizsi Maison des Beaux-Arts-ban látható a GRAV csoport L'instabilité címü kiállítása.           (→ RÉSZLETEK)        
1962     Az Amsterdam-i Stedelijk Museum-ban Experiment in Constructie címü kiállítás látható május 18. és június 16. között többek között Joost BALJEU, Charles BIEDERMAN, Jean GORIN és Mary MARTIN munkáival. A kiállítás Experimente in Fläche und Raum címmel augusztus 25. és szeptember 30. között a zürichi Kunstgewerbe Museum-ban is ki lesz állítva. Márciusban Geometric Abstraction in America címmel nyílik a három évtizedre visszatekintö kiállítás  a New York-i Whitney Museum of American Art-ban. A kiállítás katalógusát a Praeger kiadó adja ki John Gordon tanulmányával. A kiállított müvek között vannak Josef ALBERS, Ilya BOLOTOWSKY, Alexander CALDER, Burgoyne DILLER, Lorser FEITELSON, Naum GABO, Fritz GLARNER, Ellsworth KELLY, John McLAUGHLIN, MOHOLY-NAGY László, Kenneth  NOLAND, Ad REINHARDT, David SMITH, Frank STELLA és mások munkái.    
1962     A Springer Verlag Heidelbergben kiadja Michel Cagnet, Maurice Françon és Jean Claude Thrierr:  Atlas of Optical Phenomena címü könyvét. A kötet a párizsi egyetem Institut d'Optique intézetében a geometriai aberrációk, interferenciák, diffrakció, polarizáció, transzparens ojektumok fázis és interferencia kontrasztjai témakörökben végzett kutatásainak eredményeit adja közre. Az Abrams kiadó New Yorkban publikálja Camilla Gray, a modern orosz müvészetröl szóló, nagyhatású könyvét  : The Great Experiment: Russian Art 1863 - 1922 [A nagy kísérlet: orosz müvészet 1863 és 1922 között].    
1962     Umberto Eco bevezeti az arte programmata fogalmát.           (→ RÉSZLETEK) Májusban nyílik a New York-i Jewish Museum-ban a Toward a New Abstraction címü tárlat Al HELD, Ellsworth KELLY, Kenneth NOLLAND és Frank STELLA alkotásaiból.    
1962     Kurd ALSLEBEN Ästetische Redundanz [Esztétikai redundancia] címen publikálja elméleti közleményét. A müvész körökben nagy visszhangot kiváltó cikk Max Bense információesztétikájának müvészi alkalmazási lehetöségét taglalja. Ivan E. Sutherland az MIT (Massachusetts Institute of Technology) Lincoln Laboratóriumában a TX-2 digitális számítógépre (doktori munkaként) kidolgozza a vektorgrafika alapú Sketchpad rajzoló programot. Ez az elsö, interaktív grafikát lehetövé tevö rendszer (grafikus interface), amely ugyancsak elsöként alkalmaz fényceruzát. Megnyílik az út a katonai felhasználásokon túlmenö civil alkalmazások felé.     
1962     Milánóban a Bompiani kiadónál jelenik meg Umberto Eco: Opera aperta (magyarul: Nyitott mü, Európa Könyvkiadó,1998) címü esszéje, amely a szemiotika és az információesztétika között teremt kapcsolatot. A tanulmány azokat az alkotási eljárásokat tekinti át, amelyek a befogadótól kreatív önállóságot követelő müvek jegyében fogantak. Eco azt a folyamatot elemzi, ahogy az alkotás során vagy eredményeképpen egyértelmű és szükségszerű eseménysorozat helyett valószínüségekkel jellemzett többértelmű helyzet, nyitott mű jön létre. A nyár közepére az MIT (Massachusetts Institute of Technology) Lincoln Laboratóriumában Charles Molnar és Wesley Clark kutatási célokra megépítík  a LINC (Laboratory INstrument Computer) digitális számítógépet, amely az elsö mini-számítógép, s mint ilyen a személyi számítógépek elöfutárának tekinthetö. (A gépet késöbb az 1964-ben alakuló DEC [Digital Equipment Corporation] forgalmazta. Innen már egyenes az út a PDP és késöbb a VAX gépek felé.)    
1962     Augusztus 11. és 25. között látható a barcelonai Palacio de La Virreina épületében a Krit - Punto csoport második kiállítása: Exposicion Internacional de Arte Abstracto. Résztvevök: Azuma, Bartolomé, Bolognesi, Antonio CALDERARA, Carlos CRUZ-DIEZ, Cubells, Faixa, Magda Ferrer, Jürgen Fischer, Lucio FONTANA, Getulio ALVIANI, Hsiao Chin, Hurtana, Julio LE PARC, Li Yuen-Chia, DADAMAINO, Almír MAVIGNIER, François MORELLET, Navarro, Henk PEETERS, Emilio Porta, M.a.a. Roventos, Rostkowska, De Saram, SOTO és Joël STEIN. A nyár folyamán a Murray Hill-i (New Jersey) Bell Telephone Laboratories-ban A. Michael NOLL mérnök gyakornoki munkát végez. Augusztus 28.-án Patterns by 7090 címü technikai memorandumában közli az elsö digitális számitógép-grafikát (Gaussian Quadratic), amit saját emlékezete szerint a nyár elején készített. A memorandumban a véletlen szerepét hangsúlyozza és mutat arra példákat is. Noll szerint memorandum szándékosan a patterns [mintázatok] kifejezést használja, ugyanis a labor vezetése aggodalmának adott hangot az art szó használata kapcsán, mert azt túlságosan nagyzolónak és öntömjénezönek tartotta.    
1962   Moszkvában Lev NUSZBERG szeptemberben megalakítja a Dvizsényije csoportot. (→ RÉSZLETEK) Bridget RILEY elsö egyéni kiállítása a londoni Gallery One-ban.      
1962     Október 23.-án Stuttgartban megjelenik a Max Bense szerkesztette rot címü könyvsorozat 8. kötete Abraham A. Moles: Erstes Manifest der permutationellen Kunst (a Manifeste de l'art permutationnel német fordítása) [A permutációs müvészet elsö kiáltványa] címmel.      
1962     November 3. és 23. között anno 62 címmel látható kiállítás Rotterdamban a 't venster kiállítóhelyíségben a GRAV számos tagjának (Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL) munkáiból, a Nul csoport (ARMANDO, Henk PEETERS, Jan SCHOONHOVEN, Herman de VRIES), valamint Aubertin, Azuma, Bischoffshausen, Antonio CALDERARA, Carlos CRUZ-DIEZ, Jürgen-Fischer, Lucio FONTANA, Getulio ALVIANI, Gerhard VON GRAEVENITZ, Hendrikse, Hsiao-Chin, Kristl,Yayoi  Kusama, Li-Yuen-Chia, DADAMAINO, Franz MON, Ivan PICELJ, Dieter Rot, SOTO és Weber alkotásaiból.       
1962     A párizsi GRAV (Groupe de Recherche d'Art Visuel) Marais kerület rue Beautreillis 9. szám alatti (garázs-) helyiségében  november 3.-án találkoznak az (1961. augusztus 3. és szeptember 14. között rendezett) zágrábi elsö Nove Tendencije (NT) tárlat  müvészei azzal a szándékkal, hogy a különbözö csoportok között egyfajta közös elméleti platformot hozzanak létre. Julio LE PARC és Matko Meštrović álltak a kezdeményezés mögött, amelynek egyik tervezett eredménye egy közös könyv létrehozása volt.  Tervezett formájában a ötlet nem valósult meg, viszont a következö évi NT2 tárlat katalógusának alapjául szolgált.      
1962     November 17. és december 14. között látható a Nantes-i Galerie Argos-ban Victor VASARELY és François MORELLET közös kiállítása.      
1962     Az amsterdami Stedelijk Museum-ban látható a Nul címü kiállítás. Résztvevök: a német Zero csoport (Heinz MACK, Otto PIENE, Günther UECKER), Hans HAACKE, Levyeka DADAMAINO, Francesco LO SAVIO, a milánói Gruppo T (Giovanni ANCESCHI, Davide BORIANI, Gianni COLOMBO, Gabriele de VECCHI), a pádovai Gruppo N (Alberto BIASI, Enno CHIGGIO,Toni COSTA, Edoardo LANDI, Manfredo MASSIRONI), valamint Yayoi KUSAMA és SOTO. A kiállítás egyben a Nul csoport müködésének végét is jelzi. L'Instabilité: Recherche Visuel de Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL címmel látható a párizsi GRAV csoport kiállítása New Yorkban november 27. és december 15. között  a The Contemporaries galériában. A kiállításra a galéria vezetöje és Yvaral közötti korábbi megállapodás nyomán kerül sor. A kiállítás nagyon sikeres volt, jóllehet az akkori new yorki müvészeti divat nem volt fogékony a GRAV-féle vizuális kutatásokra. Donald JUDD ír elismerö kritikát a kiállításról az Arts Magazine következö (1963) évi februári számában.       
1962     December 19.-én Ulmban 63 éves korában meghal Friedrich VORDEMBERGE-GILDEWART.  A New York-i Thibault Gallery-ben nyílik december 18-án a Hard Edge Painting: Ruth Kligman, Robert Mangold, Frank Viner címü kiállítás, amely (1963) január 12.-ig tart nyitva.    
1963          
1963     Bernd és Hilla BECHER elsö galériabeli kiállítása Düsseldorfban a Ruth Noll galériában látható. Josef ALBERS: Homage to the Square címü vándorkiállítása (New York, Caracas, Buenos Aires, Săo Paulo) a MoMA szervezésében látható. Hetedik Bienal do Săo Paulo: Lygia CLARK egyéni kiállítás keretében bemutatott 30 müvével Mario Pedrosa rendezésében.  
1963     François MORELLET megalkotja elsö neon-munkáit (4 panneaux avec 4 rythmes d’éclairage interférents [4 panel 4 interferáló felvillanó fénnyel]).      
1963     Karl GERSTNER Svájcban Programme entwerfen: Vier Aufsätze und eine Einführung címmel publikálja a programmtervezésröl szóló esszéit, melyekben - akár a számítógép nélküli - algoritmikus müvészet szükségességéröl ír. BREUR Marcel elkezdi a New York-ban építendö Whitney Museum of American Arts terveinek készítését (szerzötárs: Hamilton P. Smith). Az épület 1966-ra készül el.    
1963 Január 22.-én KASSÁK Lajos levelet ír Budapeströl Victor VASARELY-nek Párizsba: "Biztosíthatom, hogy [itt] egyetlen kiállítása nem lenne, és egyetlen képét nem adná el. Én legalábbis így élek szép hazámban."   L'instabilité: recherches visuelles de LE PARC, SOBRINO,YVARAL du GRAV Paris címmel látható kiállítás Brüsszelben január 12. és 26. között a Palais des Beaux-Arts-ban. Megjelenik Dennis Gabor [Gábor Dénes]: Inventing the Future [Találjuk fel a jövőt] cimü könyve. A könyv alapgondolata: „A jövőt nem lehet előre megjósolni, de a jövőnket fel lehet találni.” ["The future cannot be predicted, but futures can be invented. It was man's ability to invent which has made human society what it is."]    
      L'instabilité: recherches visuelles de GARCIA ROSSI, LE PARC, MORELLET, SOBRINO, STEIN, YVARAL címmel látható kiállítás a GRAV tagjainak munkáiból a párizsi Galerie Minvielle-ben január 19. és február 9. között. Számítógépeken, telexen és egyéb berendezéseken továbbítandó szövegüzenetek kommunikációjára érvénybe lép az ASCII [American Standard Code for Information Interchange] szabvány.    
1963     A stuttgarti Technische Hochschule-ban Frieder NAKE matematikus olyan programot ír, amely összekapcsolja az intézet SEL ER65 digitális számítógépét a lyukszalaggal, ill. lyukkártyával vezérelt Graphomat (ZUSE Z64) rajzgéppel. A Konrad Zuse tervezte Z64 a világ első digitális rajzgépe. (A gép első konstrukciója főleg azért volt nagyon különleges, mert akkor készült el, amikor még nem volt olyan léptetőmotor, amit a toll mozgatásához alkalmazni lehetett volna. Zuse a léptetőmotorok helyettesítésére egy fogaskerék-áttételt tervezett a géphez, amivel így igen pontos rajzokat lehetett készíteni.) Az eredetileg geodéziai és úttervezési müszakirajzok kivitelezésére tervezett gép müalkotások készítését is lehetövé tette. Kenneth C. KNOWLTON mérnök a Murray Hill-i (New Jersey) Bell Telephone Laboratories-ban kidolgozza a BEFLIX (Bell Flicks [film]) programnyelvet animációs filmek készítésére. Knowlton szorosan együttmüködik Lillian Schwartz és Stan van Der Bek filmesekkel.    
1963     Ausstellung Mack, Piene, Uecker címmel látható kiállítás a Krefeld-i Museum Haus Lange-ben február 3. és március 14. között, Paul Wember szerkesztette katalógussal. A Yale University Press (New Haven) kiadja Josef ALBERS Interaction of Color (színek köcsönhatás) címü alapkönyvét (magyarul megjelenik 43 évvel késöbb).    
1963     Február 26.-tól látható a párizsi Denise René galériában KASSÁK Lajos retrospektív kiállítása. Az alkalom kapcsán Kassák ismét Párizsba utazik. Márciusban utoljára találkozik Tristan Tzara-val.      
1963     Május 5. és 25. között látható az amsterdami amstel 47 galériában a Panorama van de nieuwe tendenzen / panorama de la nouvelle tendence tárlat Armando, Arnason, Aubertin, Bischoffshausen, Gregorio CALDERARA, Enrico CASTELLANI, Gianni COLOMBO, Siegfried Cremer, Carlos CRUZ-DIEZ, DADMAINO, Luvio FONTANA, Gentils, Getulio ALVIANI, Hendrikse, Yves Klein, Yayoi Kusama, Piero MANZONI, Henk PEETERS, Diter Rot, Jan J. SCHOONHOVEN, Herman DE VRIES, Rolf Weber, Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO és Jean-Pierre YVARAL munkáiból.      
1963     A meghívó szerint: "Egy sosem volt válogatás" Denise René galériájában Párizsban Esquisse d'un salon címmel májustól szeptemberig konkrét müvészek munkáiból.           (→ RÉSZLETEK)      
1963   Augusztus 1. és szeptember 15.  között látható a Nove tendencije 2 - New Tendencies 2 (NT2) címü kiállítás Zágrábban.  Premier Salon International de Galeries Pilotes Lausanne-ban látható június 20. és szeptember 22. között. Válogatott európai galériák mutatják be az általuk képviselt "vezetö" müvészeket ("artistes et decouvreurs de notre temps"). A vaskos 330 oldalas katalógusban szerepelnek, többek között, Yaacov AGAM, Josef ALBERS, Jean (Hans) ARP, Olle BAERTLING, Sonia DELAUNAY, Jaspers JOHNS, Zoltán KEMÉNY, Julio LE PARC, Richard MORTENSEN, Ben NICHOLSON, Nicolas SCHÖFFER, Michel SEUPHOR, Sophie TAEUBER-ARP, Marino di TEANA, Luis TOMASELLO, VASARELY és YVARAL.      
      Július 7. és október 7. között látható a San Marinoban az Oltre l'informale: IV Binnele Internazionale d'Arte di San Marino.            (→ RÉSZLETEK)      
1963     Europäische Avantgarde csoportos kiállítás látható július 9. és augusztus 11. között a Frankfurt-am-Main-i Galerie D-ben Pol BURY, Enrico CASTELLANI, Pierro DORAZIO, GETULIO (Alviani) , Heinz MACK, Christian MEGERT, Bruno MUNARI Otto PIENE, SOTO, Günther UECKER és Victor VASARELY munkáiból. A kiállítást W. E. Simmat rendezte. A katalógus elöszavát Neue europäsche Schule, arte programmata, neue tendezen, antipeinture, zero címmel szintén Simmat írta. Augusztusi számában [az amerikai] Computers and Automation címü szaklap számítógép-grafikai pályázatot hirdet. Ezzel elindul a számitógépes müvészek nemzetközi hálózatának kialakulása.    
1963     Francesco LO SAVIO, képesítését tekintve várostervezö, 28 éves korában szeptember 21.-én öngyilkosságot követ el  Marseille-ben a Le Corbusier tervezte - és a városi tömeglakás új prototípusát jelentö - Unité d'habitation épületében.   Black, White and Grey címmel nyílik csoportkiállítás a Hartford-i (Connecticut, USA) Wadsworth Atheneum-ban Dan FLAVIN, Ellsworth KELLY,  Agnes  MARTIN, Barnett NEWMAN, Ad REINHARDT, Tony SMITH és Frank STELLA részvételével. Lygia PAPE a brazil neokonkrétok csoportjának felbomlása után felhagy a képzömüvészettel és alkalmazott grafikus lesz.  
1963     Szeptember 28. és 30. között (szó szerint) zajlik a Rimini melletti Verucchioban Giulio Carlo Argan (akkor az AICA [Association Internationale de Critique d’Art] elnöke) vezetésével müvészek, kritikusok és müvésznövendékek [22.-ik] nemzetközi közgyülése (Convegno Internazionale Artisti, Critici e Studiosi d'Arte), amely három szekcióban tanácskozik (Kritikusok és müvészek; Filozófia, esztétika és szociológia; Pszichológia és tudomány). A párizsi GRAV csoportot Julio LE PARC képviseli. Felolvassa a Proposition pour un lieu d'activation [Javaslat az aktiváció egy helyére] címü júliusban írt GRAV közleményt, amely radikális szakítást javasol a "müvészet-fogyasztás" addigi elveivel és gyakorlatával, központba helyezve a nézö részvételét az alkotás folyamatában. Lygia CLARK elsö egyéni kiállítása az USA-ban, Alexander Gallery, New York. Hélio OITICICA ismét továbblép a koncept irányába: Bólides [Dobozok] sorozatának darabjai  festéket és egyéb anyagokat tartalmazó konténerek, jelezvén  a festészet további dekonstrukcióját a szín "megtestesítésével".  
1963     Szeptember 28. és november 3. között kerül megrendezésre Párizsban a Musée d'Art Moderne de la Villa de Paris épületében a 3čme Biennale de Paris: Manisfestation Binnale et International des Jaunes Artistes a GRAV csoport (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL) részvételével valamint a L'instabilité - Le labyrinthe munkák bemutatásával. A labirintust a csoport-munkák szekcióban mutatják be, ahol elsö díjat nyer, bár heves vitákat is kivált. A csoport erre, különösen Pierre Faucheaux cikkére adott válasza az októberi keltezésü újabb Assez de mystification II [Elég a misztifikációból!] címü röplap.      
1963     Bewegte Bereiche der Kunst címmel Paul Wember rendezésébenlátható kiállítás októberben a krefeldi Kaiser-Wilhelm Museumban. Többek között kiállítanak Yaacov AGAM, ARMAN, Pol BURY, Alexander CALDER, Heinz MACK, Frank Malina, Piero MANZONI, MARI, Bruno MUNARI, Dieter Rot, SOTO, Jean TINGUELY, Gunther UECKER és Victor VASARELY.   Október 3. és november 10. között látható a Rio de Janeiro-i Museo de arte moderna (MAM-RJ) helyiségeiben az A instabilidade: pesquisas visuais de [Horacio] GARCIA ROSSI, [Julio] LE PARC, [François] MORELLET, [Joël] STEIN, [Francisco] SOBRINO, Jean-[Pierre] YVARAL - perquisa de arte visual - grupo de Paris kiállítás, ami késöbb (1964 augusztus 19. és szeptember 11. között) a Săo Paulo-i Fondation Armando Alvarez Penteado-ba-, és (1964 július 2. és augusztus 2. között) a Buenos Aires-i Museo Nacional de Bellas Artes-ba, valamint vélhetöleg Brasiliába is eljutott. (Erröl azonban nincs adat.)  
1963     A Nantes-i Galerie Argos-ban december 11.-én Michel Ragon dedikálja a Naissance d'un art nouveau [Egy új müvészet születése] címü új könyvét a kötetben bemutatott alkotók munkáinak jelenlétében. A tárlaton többek között, a párizsi GRAV csoport (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL) müvei, valamint Yaacov AGAM, Lucio FONTANA, KEMÉNY Zoltán, Gyula KOSICE, Alberto Magnelli, SOTO, TAKIS és Victor VASARELY alkotásai láthatók.      
1963     A zágrábi Nove tendencije 2 - New Tendencies 2 (NT2) címü kiállítás anyagát december 12. és (1964) január 15. között a velencei Palazzo Querini Strampalia-ban mutatják be.      
1963     A belgiumi Knokke-le Zoute kaszinójában L'instabilité címmel látható kiállítás december 25. és (1964) január 2. között a GRAV csoport müvészeinek (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL) munkáiból.      
1964            
1964 Január 4. és február 1. között látható  Petrigalla Pál  lakásán  CSIKY Tibor és NÁDLER István kiállítása.            (→ RÉSZLETEK)
Paul Keeler és Frank Popper Londonban megalapítja a Center for Advanced Creative Study-t.           (→ RÉSZLETEK) Január 4.és 25. között látható Robert MANGOLD elsö egyéni kiállítása New York-i Thibaut Gallery-ben.  Hélio OITICICA egy Rio de Janeiro-i favela-ba (bádogváros) költözik és passista (vezetö szamba táncos) lesz.  
1964     Február 22. és április 22. között látogatható az Arras-i múzeumban a L'aujourd'hui de demain [A holnap ma] címü kiállítás többek között ARMANDO, ASIS, Ayme, Andre Bloc, Pol BURY, CAMARGO, Lourdes Castro, Lygia CLARK, Carlos CRUZ-DIEZ, Luciano FONTANA, Karl GERSTNER, Getulio ALVIANI, a GRAV csoport (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL), a Zero csoport (Heinz MACK, Otto PIENE, Günther UECKER) , Marta PAN,  Henk PEETERS, Nicolas SCHÖFFER, SOTO, Luis TOMASELLO és Victor VASARELY müveivel. John Kemeny [Kemény János] és Thomas Kurtz kifejlesztik a BASIC [Beginner’s All-Purpose Symbolic Instruction Code] programozási nyelvet, amely egyszerüségénél fogva hamar elterjed.    
1964       A Murray Hill-i (New Jersey) Bell Telephone Laboratories-ban A. Michael NOLL Computer Composition With Lines [Számítógépi kompozíció vonalakkal] címmel közöl technikai memorandumot.    
1964       Douglas Engelbart (Xerox, Palo Alto) feltalálja az egeret (a számítógép perifériát, s nem a szürke mozgó rágcsálót). A Rand Corporation kifejeszti az elsö poziciós táblát – amin az egér mozgatásával lehet adatokat elérni.    
1964      
A McGraw Hill kiadó New Yorkban publikálja Marshall McLuhan: Understanding Media: The Extensions of Man [A médiumok megértése: az ember kiterjesztése] címü könyvét. Ebben írja: „A médiumokat lehetetlen megérteni, ugyanis az éppen uralkodó híradási technikák irányítanak távolról mindenfajta megértést, s ők teremtik meg a megértés illúzióját is.”
   
1964      
Leslie MEZEI, a torontoi egyetem számítástechnikusa, kezdeményezi a számítógépet használó müvészek nemzetközi hálózatának megteremtését. Megkezdödik a Computer Art, mint müfaj elfogadása.
   
1964       Charles A. CSURI digitális számítógépen elkészíti elsö figurativ számítógép- grafikáit. Munkái reprezentatív jellegüek, a látványból indulnak ki és bár különféle transzformációkkal dolgoznak, de megtartják a kiindulási helyzet topológiáját. (Legismertebb müve a Sine Curve Man [Szinuszgörbe ember]; programozó: James Shaffer, 1967.)    
1964 Március 24.-én KASSÁK Lajos levelet küld Budapeströl Victor VASERELY-nek Párizsba: "Itt egy kiállítás megrendezéséhez sem juthat hozzá az ember. Modern müvészet! Hol vagyunk mi ennek az elismerésétöl!"   Március 4. és 24. között a Musée d'art moderne de la ville de Paris-ban (Párizs Modern Múzeuma) Comparaisons [Összehasonlítások]  címmel látható tárlat, többek között a párizsi GRAV csoport (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL) munkáiból. A Seattle-i Boeing Company-nál William A. Fetter irányításával kifejlesztik a háromdimenziós alak(zat)ok megjelenítésének technikáját. A 3D drót-háló modelleket repülögépek, ill. kapcsolódó ergonómiai  megoldások tervezésére alkalmazzák. Húsz év alkotmányos demokrácia után katonai diktatúra veszi kezdetét Braziliában. A diktatúra egészen 1985-ig marad  fenn; sok müvész (köztük Hélio OITICICA, Lygia CLARK és Antonio DIAS) hosszú idöre számüzetésbe vonul, aminek hatása sokáig érzödik a fiatal müvészgeneráción.  
1964     A zágrábi Nove tendencije 2 tárlatot március 13. és május 3. között Neue Tendenz címmel mutatják be Udo Kultermann kurátorságával a Leverkusen-i Städtisches Museum-ban (Schloss Morsbroich).      
1964     A londoni Methuen kiadónál megjelenik Margit Staber Max Bill monográfiája a Jasi Reichardt szerkesztette Art in Progress sorozatban. Áprilisban a New York-i Marlborough-Gerson Gallery-ben nyílik a Mondrian, de Stilj and their Impact [Mondrian, a de Stilj és hatása] címü tárlat.    
1964     Április 17.-töl május végéig látható Párizsban a Propositions visuelles du mouvement international: Nouvelle tendence címü kiállítás.           (→ RÉSZLETEK)       
1964 Az Élet és Irodalom június 6.-i számában jelenik meg Erki Edit interjúja KASSÁK Lajossal. Ebben nyilatkozza Kassák: "Nagyon fájlalom, hogy festészetemmel eddig nem léphettem a nyilvánosság elé. … Lehetetlennek tartom, hogy hódoljunk a legmesszebb tekintö tudománynak, a csodálatosan precíz technikának, és az ember lelkültére, érzévilágára ható müvészetben a maradit istápoljuk."   Június és október között látogatható a 23. Velencei Biennálé. A Zero csoport Hommage ŕ Fontana címmel lumino-kinetikai szobát rendez be Pol BURY, Julio LE PARC és SOTO müveivel. SOTO festészeti díjat nyer. Részt vesz a Gruppo N és T. (A födijat Robert Rauschenberg kapja, aminek jogosságát sokan erösen vitatják, viszont kétségkivül megtöri az Ecole de Paris velencei dominanciáját.)      
1964     Lygia CLARK egyéni kállítása a Stuttgart-i Studium Generale Hochschule-ben látható. Clark Párizsba utazik, ahol SOTO-nál és Sérgio de CAMARGO-nál tölt el némi idöt.      
1964     Június 27. és október 5. között látható 3 szekcióban Kasselben a Documenta 3  tárlat Arnold Bode szervezésében.  A fény és mozgás (Licht und Bewegung) külön szekciót  kap.  A GRAV (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL) és a Zero müvészei csoportosan állítanak ki. A Zero csoport (Heinz MACK, Otto PIENE, Günther UECKER) bemutatja a Lichtraum címü kollektív munkáját. A szekcióban  kiállít még Yaacov AGAM, Max BILL, Hermann Goepfert, Günter Haese, Harry Kramer, Pol BURRY, Ellsworth KELLY, Almír MAVIGNIER,   SOTO, Nicolas SCHÖFFER, Jean TINGUELY és Victor VASARELY.       
1964     Július 3 és augusztus 22. között a zürichi Galerie Gimpel Hanover-ben Bewegung/ Mouevement/ Movement címmel rendez kiállítást Yaacov AGAM, Martha BOTO, Alexander CALDER, Hugo DEMARCO, Karl GERSTNER, Harry Kramer, Uli POHL, Marcello Salvadori, Nicolas SCHÖFFER, TAKIS, Jean TINGUELY, Luis TOMASELLO, Gregorio VARDANEGA és Victor VASARELY munkáiból.   Július 2. és augusztus 2. között látható a Buenos Aires-i Museo Nacional de Bellas Artes-ba az A instabilidade: pesquisas visuais de [Horacio] GARCIA ROSSI, [Julio] LE PARC, [François] MORELLET, [Joël] STEIN, [Francisco] SOBRINO, Jean-[Pierre] YVARAL - perquisa de arte visual - grupo de Paris címü kiállítás.   
1964     Szeptemberben Milánóban, a Galeria del Levante-ben nyílik kiállítás a szovjet avantgárdd müvészetröl Il contributo Russo alle avanguardie plastiche címmel.   Augusztus 19. és szeptember 11. között látható a Săo Paulo-i Fondation Armando Alvarez Penteado-ban az A instabilidade: pesquisas visuais de [Horacio] GARCIA ROSSI, [Julio] LE PARC, [François] MORELLET, [Joël] STEIN, [Francisco] SOBRINO, Jean-[Pierre] YVARAL - perquisa de arte visual - grupo de Paris  címü kiállítás.  
1964 Október 4. és 31. között látható Petrigalla Pál budapesti lakásán BAK Imre és NÁDLER István kiállítása.   Milánóban októberben megalakul a MID  csoport.           (→ RÉSZLETEK)      
1964 November 1. és december 5. között látható Petrigalla Pál budapesti lakásán CSIKY Tibor és Veszelszky Béla kiállítása.          
1964 Megérkezik Budapestre Victor VASARELY november 9.-én írt párizsi levele KASSÁK Lajoshoz: "Én biztosra veszem, hogy [Denise René] rövidesen megjátsza önnel a nagy játékot. Természetesen fájlalja, hogy a múlt müvei kisszámúak. Nem érti, hogy miért nem "rekreál" egynéhány collage-t, öreg papírokból, a meglévö fényképek alapján. ... föleg Arp nagyban üzik ezt a sportot, csak aláírva, dátum nélkül. A chronológiai beiktatása csak a katalógusban történik meg."          
1964 December 4. és 27. között látható a budapesti Ernst Múzeumban a Stúdió '64, a Fiatal Képzömüvészek V. Kiállítása, többek között FAJÓ János müvével.   December 15. és (1965) február 28. között a párizsi Galerie Denise René-ben a Mouvement 2 [tíz éves jubileumi] kiállítás többek között Yaacov AGAM, Josef ALBERS, Getulio ALVIANI, Martha BOTO, Pol BURY, Alexander CALDER, Sergio de CAMARGO, Lygia CLARK, Toni COSTA, Genevičve CLAISSE, Carlos CRUZ-Diez, Karl GERSTNER, Gerhard VON GRAEVENITZ, Harry Kramer, Julio LE PARC, Richar Paul LOHSE, Heinz MACK, Enzo MARI, François MORELLET, Richard MORTENSEN, Ivan PICELJ, Uli POHL, George RICKEY, Bridget RILEY, Garcia ROSSI, Nicolas SCHÖFFER, Francisco SOBRINO, Joël STEIN, SOTO, TAKIS, TINGUELY, Luis TOMASELLO, Gregorio VARDANEGA, Günther UECKER, Victor VASARELY, YAVARAL  munkáival. A katalógusba Jean Cassou ír elöszót.      
1964     A német Grundlagestudien aus Kybernetik und Geisteswissenschaft decemberi száma elsö alkalommal közöl számítógép-grafikát. A lap közli Georg NEES elsö Statistische Grafiken címü munkáját.      
1964     A londoni Gallery Hanover-ben látható december 16. és (1965) január 15. között a Movement címü kiállítás Josef ALBERS, Martha BOTO, Pol BURY, Alexander CALDER, Genevičve CLAISSE, Hugo DEMARCO, Karl GERSTNER, Hamilton, Hirst, Harry Kramer, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL, Uli POHL, George RICKEY, Nicolas SCHÖFFER, TAKIS, Jean TINGUELY, Luis TOMASELLO, Gregorio VARDANEGA és VASARELY munkáiból.      
1965            
1965   Roman OPALKA elkezdi az élete végéig tartó OPALKA 1965/1-∞ sorozatának  alkotását.  (→ RÉSZLETEK) Bridget RILEY megkezdi a színek használatát festményein. Bridget RILEY egyéni kiállítása a New York-i Richard Feigen galériában látható. Nyolcadik Bienal do Săo Paulo: VASARELY födijat kap. Svájc 26 LOHSE festményt  és négy TINGUELY munkát állít ki. Az Egyesült Államok tárlatán Donald JUDD, Barnett NEWMAN, Robert IRWIN, Larry BELL és Frank STELLA hat-hat müve szerepel.  
1965     Thomas MALDONADO meghívására Kurd ASLEBEN docensi állást vállal az ulmi HfG (Hochschule für Gestaltung)-ban. Az eredetileg müvész képzettségü Asleben szerkezetelméletet és Boole-algebrát tanít. A New-York-i Mac Graw - Hill kiadja William A. FETTER: Computer Graphics in Communication [Számítógép-grafika a hírközlésben] címü könyvét.    
1965   Prágában a Neue Grafik csoportos kiállításon Miroslav KLIVAR bemutatja digitális számítógéppel készített plotter-grafikáit. A párizsi Revue d'esthétique 2. számában megjelenik Abraham Moles: Cybernétique et oeuvre d'art  [Kibernetika és müalkotás] címü tanulmánya.   A Bell Laboratories Behavior Research Department részlegében Carol Bosche és JULESZ Béla elkészítik az elsö Random Dot Pictures [Véletlen pont-képek] lapokat. A (pszeudo)véletlen számok felhasználásával készített, rejtett szimmetriákat és periodicitásokat tartalmazó képek a képi percepció vizsgálata céljából készültek. Bár nem müvészi céllal készültek a képek, azok éppúgy magukon viselik a véletlen jegyét és így az individualításon túllépö meglepetést, mint például François Morellet alkotásai.     
1965     Két éves retrospektív vándorkiállítás látható El LISZICKIJ müveiböl:az elsö állomás a Stedeldijk van Abbemuseum (Eindhoven, Hollandia), majd ezt követöen a Kunsthalle (Basel) és végezetül a Kerstner Gesellschaft (Hanover).  Az Edmund Scientific Co. kiadja Gerald Oster:  Moiré Kit: series B címü dobozát, amelyben különféle müanyagra, ill. kartonra nyomott mintázatok vannak "kísérleti célokra kutatóknak, kísérletezöknek és müvészeknek (különösen az op art iskolából…)".    
1965     A berni Galerie Aktuell-ben látható január 16. és február 27. között az aktuell 65 / neue tendenzen /arte programata /anti-peinture / zero / null / rechereche d'art visuel / rehereche contimuelle címü kiállítás. Január 21. és február 20. között látható kiállítás a Des Moines Art Center-ben: Art with Optical Reaction címmel.    
1965     Carl László [Károly] svájci mügyüjtö Panderma Verlag nevü bázeli kiadója az év folyamán kiadja KASSÁK Lajos, eredetileg részben az 1922-24 periódusban alkotott linómetszeteit  (képarchitektúrákat): 10 eredeti linóleummetszet a húszas évekböl. Az album címlapja: Bildarchitektur 10 originale Linoschnitte von / Linos originales de / Lajos Kassák. A  10 linometszetet és egy szerigráfiát tartalmazó,  Panderma-mappa néven ismert kollekció 29,5*29,5 cm méretülapjait Kassák nem ír(hat)ta személyesen alá, viszont (László február 2.-i levelében kérteknek megfelelöen) aláírt ezer Budapestre eljuttatott öntapadó vignettát, melyeket Baselben a kiadó ragasztott fel az egyes lapokra, majd azokat a Panderma pecsétjével felülpecsételte.  A New York-i George Braziller kiadó az elkövetkezö két év alatt kiadja KEPES György hatkötetes Vision + Value Series [Látás és érték] címü sorozatát. A sorozat kötetei: The Education of Vision [Látásra nevelés] (magyarul megjelenik 43 év múlva); Structure in Art and Science [A struktúra a müvészetben és tudományban]; The Nature and Art of Motion [A mozgás természete és müvészete]; Module, Symmetry, Proportion, Rhythm [Modul, szimmetria, arányosság, ritmus]; Sign, Image, Symbol [Jel, kép és szimbólum]; The Man-Made Object [Az ember alkotta tárgy].    
1965       A New York-i Martha Jackson Gallery-ben látható Vibrations Eleven [Tizenegy vibráció] címmel 11 müvész munkáit bemutató tárlat január 6. és 31. között. A kiállításon részt vesz az 1960-ban Clevelandben alapított Anonima csoport (Ernst BENKERT, Francis HEWITT és Edwin MIECZKOWSKI) is.    
1965     Február 15. és 19. között látható a stuttgarti Technische Hochschule Studiengalerie des Studium Generale kiállítóhelyiségében  a világon elsö alkalommal rendezett számítógép-grafikai tárlat, amely Georg NEES mutatja be lapjait. (A lapokat Nees Max Bense-nek ajándékozta.) Az alkalom kapcsán Max Bense az általa szerkesztett rot folyóirat 19. számában közli Nees hat grafikáját valamint a Projekte generativer ästhetik címü írását. Ez a szöveg tekinthetö a computer art tényleges manifesztumának.
     
1965     Gustav METZGER februárban Londonban közzzéteszi az Auto-destructive art [Önmegsemmisitö müvészet] címü manifesztumát. The Responsive Eye címmel látható február 23. és április 25. között az igen jelentös vizuális és op art kiállítás a MoMA-ban.            (→ RÉSZLETEK)      
1965       A New York-i Responsive Eye kiállítás kapcsán GRAV csoport (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL) A Day in the Street [Egy nap az utcán] címmel participációs happeninget rendez New York-ban a kinetikus müvészet és az op art megismertetése végett, azonban ez vajmi kevéssé érdekli a helyi müvészvilágot.     
1965     A Stuttgart-i Staatsgalerie-ben Kinetik und Objekte címmel látható kiállítás február 21. és március 21. között.  Február 27. és március 28. között Kinetic and Optic Art Today cimmel látható átfogó kiállítás a  Buffalo-ban. (→ RÉSZLETEK)     
1965       Február 27.-én a GRAV (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL)  csoport a New York-i The Contemporaries galériában mutatja be a Labyrinth III installációt. Az alkalom kapcsán Stop Art [Elég a müvészetböl], az op art-ra rímelö címmel terjesztik a az Assez de mystification II [Elég a misztifikációból!] röplap angol nyelvü változatát.    
#####     Március 19. és április 25. között látható  lundi Konsthall-ban a Le merveilleux moderne címü tárlat, töbek között a párizsi GRAV csoport (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL), Gyula KOSICE, és Jean TINGUELY alkotásaival.      
1965     Április 5.-én nyílik a római Gallerio L'Obelisco-ban  a
Perpetuum Mobile címü kiállítás Josef  ALBERS,  Getulio ALVIANI,  Giovanni ANCESCHI, Vojin Bakić,  Davide BORIANI,  Alberto BIASI,  Pol BURY, 
Alexander CALDER, 
Carlucci,  Gianni COLOMBO,  Toni COSTA,  Carlos CRUZ-DIEZ, Gabriele de VECCHI, Marcel Duchamp,  Fasola, Julio LE PARC, Edoardo LANDI, Francesco LO SAVIO, Lupo, Heinz MACK, Kramer,  Manfredo MASSIRONI,  Enzo MARI,  Bruno MUNARI,  Ramosa,  SOTO, Scheggi,  Srnec, Jean TINGUELY, Günther UECKER,  Grazia VARISCO és VASARELY munkáiból. A kiállításról katalógus jelenik meg
G. W. Von Leibniz, G.C. Argan, R. Assunto, E. Battisti, R. Lazzari, F. Menna és P. Portoghesi  írásaival.
Április 6. és 24. között látható a New York-i Howard Wise Galllery-ben A. Michael NOLL és JULESZ Béla közös Computer Generated Pictures [Számítógép generálta képek] címü kiállítása. Noll 3D sztereografikus munkákat mutat be, valamint kiállítja a Gaussian-Quadratic, Vertical-Horizontal Number Three, Computer Composition With Lines és a Ninety Parallel Sinusoids címü munkáit.    
1965     Április 28.-án a Spiegel címü lapban jelenik meg Max Bense: Graphik. Computer. Bald krumme Linien címü cikke. Bense az írásban azzal érvel, hogy a véletlenszámgenerátor biztosítja egy mü “elörejelezhetetlenségét”, amely egy programozott müalkotás sajátja. A festönek van “makroesztétikai koncepciója”, de mindaddig, amig az utolsó ecsetvonással el nem készül nem tud(hat)ja, hogy a “mikroesztétikai” részek milyenek lesznek. Bense szerint “a müvészet a meglepetés léha természetén alapszik”.      
1965 Május 5. és 22. között látható a budapesti Fiatal Művészek Klubjában KASSÁK Lajos kamarakiállítása - rövid egy hónappal Kossuth-díjának átadása után. A kiállítás szervezöi ellen fegyelmi vizsgálatot indítottak, a klubot vezetö FAJÓ Jánost és az egész vezetöségét leváltják. Az intézményt a hatóságok másfél évre bezárják.   Májusban Stuttgartban megjelenik a Max Bense szerkesztette rot címü könyvsorozat 21. kötete konkrete poesie international címmel. A kötet Diter Rot, Edwin Morgan, Ian Hamilton Finlay, van Steen, Emmet Williams, Peter Greenham, Ladislaw Novák, josef Hirsal és Bohumila Grögerová, Paul de Vree, Pierre Garnier, John J. Sharkey, Dom Sylvester Houédard, Yüksel Pazarkaya, Mathias Goeritz, Carlo Belloli, Eugen Gomringer, Gerhard Rühm, Ernst jandl, Kurt Sanmark, Ĺke Hodell, Leif Nylén, Hans-Jřrgen Nielsen, Jörgen Nash, Augusto de Campos, Ronaldo Azeredo, Haroldo de Campos, José Lino Grünewald, Franz Mon, Décio Pignatari, Reinhard Döhl, Timm Ulrichs, Konrad Balder Schäuffelen, Edgar Braga, Pedro Xisto, Claus Bremer és Helmut Heißenbüttel konkrét költeményeit tartalmazza. Utószó: Max Bense. Május 23.-án 59 éves korában autóbalesetben meghal David Roland SMITH.    
1965     Max BILL kiállítása az esslingeni Galerie Mayer-ben látható. Ebböl az alkalomból a helyi ja und nein (unabhängige zeitschrift der jungen generation)  független müvészeti folyóirat (8. évf.) júniusi száma közli Max Bense: (op) – art címü, Billröl szóló cikkét.      
1965 Kecskeméten a helyi müvelödési ház nagytermébe tervezik KASSÁK Lajos egyéni kiállítását. A müvelödési ház helyett azonban csak a helyi ujságíróklubban rendezhet Kassák kiállítást csökkentett anyaggal és lerövídített nyitvatartási idövel. A megnyitó napjára a városi pártbizottság "rendkívüli pártnapot" hirdet, így Kassák vendégszereplésén [MSzMP] párttagok eleve nem vehettek részt.   Július 3. és szeptember 15. között látható a Licht und Bewegung - Kinetische Kunst címü tárlat a berni Staatliche Kunsthalléban. (→ RÉSZLETEK)      
1965 A pécsi Janus Pannonius Múzeum KASSÁK Lajos életmütárlatát tervezi; a kiállítás megrendezését az intézmény föhatóságai azonban nem engedélyezik. Kassák kiállításainak ügye a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSzMP) Politikai Bizottsága elé kerül. A testület döntése értelmében Kassák állami intézményben csak saját költségére rendezhet kiállítást.   Július 6.-án a németországi Recklinghausenben tartja Hans Ronge Kunst und Kybernetik címmel a müvésztanároknak szóló elsö konferenciáját (melyet még kettö követ 1966-ban ill. 1967-ben). A konferenciákon Max Bense, Abraham A. Moles, Rul Gunzerhäuser, Frieder NAKE, Kurd ALSLEBEN és Karl Otto Götz tartanak elöadásokat az információesztétikáról. A Fortune magazin júliusi számának borítója Walter Heinz Allner, korábbi Moholy-Nagy tanítvány Bauhäusler, számítógép-grafikájával jelenik meg New Yorkban. Ez az elsö eset, hogy a számítógépes müvészet egy alkotása széles körben válik ismertté. A programot, melyet késöbb Allner alkalmazott grafikai és design célokra használt az MIT készítette.    
1965 Augusztus 10. és-24. között látható a a budapesti Gondolat Könyvesboltban MAURER Dóra kiállítása. Augusztus 13. és október 3.  között látható a Nova tendencije 3 - New Tendencies 3 (NT3) címü kiállítás Zágrábban a Galerija suvremene umjetnosti-ban és a Muzej za umjetnost i obrt-ban, az NT1-et és az NT2-öt lényegesen meghaladó számú kiállítóval. Az új kihívás a kibernetika és a müvészet közötti kapcsolat megteremtése.  Az újonan csatlakozók között van: az amerikai Anonima csoport (Ernest Benkert, Edwin Mieszkiewski, Francis Hewitt), Hartmut BÖHM, Bob BONIES (Bob Nieuwenhuis), Lev NUSZBERG, Edward KRASINSKI, Frank MALINA, Kenneth MARTIN, Bruno MUNARI, Bridget RILEY, Klaus STAUDT, Zdeněk SÝKORA, Szandai Sándor, Gregorio VARDANEGA, Herman de VRIES és Ludwig WILDING.        
1965 Augusztus 29.és szeptember 26. között látható a  székesfehérvári István Király Múzeumban KORNISS Dezső kiállítása, megnyitja: Pilinszky János.   Szeptember 8.-án a hollandiai Hierden-ben (76 éves korában) meghal HUSZÁR Vilmos.      
1965     Szeptember 29. és november 3. között látható a párizsi Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris-ban a fiatal müvészeknek szentelt nemzetközi biennálé, a 4čme Biennale de Paris (Manifestation Biannale et Internationale des Jeunes Artistes), ahol a GRAV csoport  (Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL) mutat be egy, a nézö aktív részvételével müködtetett játékszobát ("… une salle de jeu, participation active du spectateur..."). Morellet a Bowling lumineux [Fény-teke] és a Bonbon Flash Klaxon [Villanó cuki-duda] címü interaktív játékos müveit mutatja be. (Az utóbbinál egy gombot kell megnyomni, amire kigyúlnak a fények és dudálni kell, hogy jöjjön ki egy cukorka.) A kiállításról katalógus jelenik meg Raymond Cogniat szövegével.      
1965     Max BILL Athénben utoljára találkozik barátjával, Georges VANTONGERLOO-val. Bill felemeli szavát a  vietnámi háború ellen; elsöként írja alá a New York Times-ban megjelent, késöbb nagy jelentöségüvé vált tiltakozó nyilatkozatot.      
1965     Október 5.-én Párizsban meghal Georges VANTONGERLOO. Sol LeWITT elsö egyéni kíállítása a New York-i Daniels Gallery-ben látható.    
1965     A krefeldi Das Kunstwerk (19. évf.) folyóirat októberi száma közli Max Bense: Die Mathematik in der Ornamentik  [Az ornamentika matematikája] címü cikkét.      
1965 Október 10. és december 31. között látható a székesfehérvári Csók István Képtárban A nyolcak és az aktivisták köre - A huszadik század magyar művészete II címü kiállítás, többek között Berény Róbert,  BORTNYIK Sándor, KASSÁK Lajos, Tihanyi Lajos és Uitz Béla műveiből, megnyitja: Kassák Lajos.   Október 25. és 31. között tartják Bordeaux-ban a Sigma: Arts et tendences contemporaines, Semaine de rechereche et d'action culturelle elnevezésü vitahetet.(→ Részletek)      
1965     November 5. és 26. között a stuttgarti Wendelin Niedlich a Bücherdienst Eggert galériájában Computer-Grafik Programme címmel mutatja be Feorg NEES és Frieder NAKE számítógép-grafikáit. A megnyitón Max Bense szövegét olvassák fel.      
1965 November 8.-ra a budapesti XIV. kerületi Danuvia Müvelödési Házba van tervezve az a Hazafias Népfront által szervezett zsürimentes egynapos kiállítás, amely a X. Magyar Képzömüvészeti Kiállításról "kizsürizett", azaz a Képzö és Iparmüvészeti Lektorátus által kiállításra nem engedélyezett, müveket mutatta volna be. Ezen a kiállításon KASSÁK Lajos is részt vett -volna. A rendezvényt a meghívók szétküldése elött letiltották.   November 19. és december 22. között láthatók a müncheni Galerie Klihm-ben KASSÁK Lajos olajfestményei és kollázsai. A Las Vegas-i Fall Joint Computer Conference keretében novemberben látható Vaughn S. Mason, JULESZ Béla és A. Michael NOLL Computer-Art Exhibit címü számítógép-grafikai kiállítása. (Mason analóg számitógéppel készített müveit mutatja be.)    
1965     Decemberben a darmstadti Deutsches Rechnenzentrum-ban Gerhard Stickel germanista egy automatikus versíró programot ír. Az Autopoemen vagy Monte Carlo Texten kód egy 280 mondatból álló mintázat alapján szerkeszt 4 és 26 sor közötti verseket a Monte Carlo módszer alkalmazásával.      
1965   A lengyelországi Elblag városi kiállítótermében látható KASSÁK Lajos egyéni kiállítása. Felbomlik a pádovai Gruppo N (tagjai: Alberto BIASI, Enno CHIGGIO,Toni COSTA, Edoardo LANDI és Manfredo MASSIRONI voltak).      
1966            
1966     Az antwerpeni Galerie Ad Libitum-ban látható január 21. és február 10. között az International Kinetic Show Getulio ALVIANI, Sérgio de CAMARGO, Lygia CLARK, Carlos CRUZ-DIEZ, Hugo DEMARCO, SOTO és a GRAV (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL) csoport munkáiból. Megjelennek az elsö ASCII art grafikák. A Bell Laboratoriesban dolgozó Kenneth C. KNOWLTON és Leon Harmon a Studies in Perception I tanulmányban mutatják be az elsö példákat a 128-ból 95 nyomtatható ASCII karakter felhasználásával készített grafikákra. Az ASCII art megjelölést használják az írógéppel vagy szabad formátumú szövegszerkesztövel készített szöveg alapú grafikára is.     
1966     Január 29.-én nyílik a Nantes-i Galerie Argos-ban a MAVIGNIER – MORELLET – STEIN – VASARELY címü   kiállítás.      
1966     A stuttgarti Edition Hansjörg Mayer és az Edition Dombergen 16 4 66 címmel jelentet meg 150+40 számozott és aláírt példányban grafikai mappát a Stuttgart Schule 16 müvészének egyenként 4 munkájával (19)66-ban. Az album többek között  Max Bense szövegét és Frieder NAKE számitógép-grafikáját is tartalmazza.      
1966     Az olasz Lineastruttura (architettura, design, arti visive) új folyóirat elsö számát az esztétikai kutatásnak szenteli (a következö kérdéssel indítva: “una “ricerca” esteticamente caratterizzata puň essere condotta con metodi di tipo logico-matematico o servirsi di apporti di discipline scientifiche?“). Az interdiszciplináris vizuális kutatás fontosságát bevezetö cikkében Giulio Carlo Argan hangsúlyozza, ezzel egyben programot is adva a lapnak. Többek között Umbro Apollonio: Sistema matematico e ordinare naturale; François és Vera MOLNAR: Una composizione stocastica; Giovanni Pizzo: Strutture di fase; Lucio di Luciani: Rapporti alternati; Gabriele De VECCHI: Strutturazione cinetica; Gerhard von GRAEVENITZ: Le ricerche és Tomás MALDONADO: Apputi sulla effettivita’ dell’ arte cikkei jelentek meg az elsö számban. A folyóirat két évig müködött. Januárban A. Michael NOLL közli a Human or Machine: A subjective comparison of Piet Mondrian’s “Composition with Lines” (1917) and computer-generated picture címü tanulmányát. (→ Részletek)    
1966     Január 15. és február 15. között látható a darmstadti Deutsches Rechnenzentrum-ban egy, a számítógépes müvészetet bemutató tárlat, többek között Frieder NAKE grafikáival.       
1966     Ausztriában Otto BECKMANN megalapítja az Experimentalarbeitrsgruppe ars intermedia elnevezésü csoportot a számítástechnika müvészi lehetöségeinek feltárására. A csoport tagjai: Alfred Grassl, Gerd Koepf, Oskar Beckmann (Otto fia) mérnökök és Gerhard Schedl filmoperatör.      
1966     Roland K. FUCHSHUBER a németországi Rheine-ben, a Hans Nierman Haus-ban bemutatja analóg számítógéppel készített alkotásait      
1966     Almír  MAVIGNIER egyéni kiállítása a kölni Galerie der Spiegel-ben látható. A katalógusba Max Bense és Siegfried Maser ír bevezetö tanulmányt almir mavigniers ästhetik der punkte [Mavignier pontesztétikája] címmel.      
1966 Februárban a MALÉV budapesti KISZ [Kommunista Ifjúsági Szövetség] Klubjában nyílik az Új törekvések 1966 címü kiállítás, többek között BAK Imre, Deim Pál, Hortobágyi Endre,MOLNÁR Sándor és NÁDLER István munkáival. A kiállítást a Képző- és Iparművészeti Lektorátus betiltja.   Licht und Bewegung - Kinetische Kunst [Fény és mozgás - kinetikus müvészet] címmel látható kiállítás a Düsseldorf-i Kunsthalle-ban február 2. és március 13. között. (A tárlat az 1965 július 3. és szeptember 15. között látható, a berni Staatliche Kunsthalléban  rendezett kiállítás anyaga.) A katalógus elöszavát Frank Popper írja, mellékelve a kinetikus müvészet elsö kronológiáját.      
1966     A St. Albans-i Motion Books kiadja Stephen Bann, Reg Gadney, Frank Popper és Philip Steadman: Four Essays on Kinetic Art [Négy esszé a kinetikus müvészetröl] címü kötetét.      
1966     Február 7.-én  nyílik a római Gallerio L'Obelisco-ban  a
Bianco+Bianco [Fehér+fehér] címü kiállítás, tobbel között, Jean ARP, Azuma,  Bianco, Antonio CALDERARA,
Enrico CASTELLANI,
Gianni  COLOMBO, Toni COSTA, Sergio de CAMARGO,  Piero DORAZIO, HERBIN, Lucio FONTANA, Julio LE PARC,
Levenson, Yuan Li Chia,  Francesco LO SAVIO,  Piero MANZONI, SOTO,  Joël STEIN,  és Günther UECKER munkáiból. A kiállításról katalógus készül M. Mendes írásával.
     
1966     Március 10.-én nyílik a római Gallerio L'Obelisco-ban Frank Malina:  Pitture Cinetiche címü kiállítása, melynek katalógusába Jean Cassou és Malina írtak.       
1966 KASSÁK Lajos kiállítása   a kaposvári Palmiro Togliatti Megyei Könyvtárban látható.   Február 8. és március 1. között Structures et Mouvement [Struktúrák és mozgás] címmel látható kiállítás a párizsi Galerie Denise René-ben .      
1966     Comparaisons / Peinture / Sculpture címmel látható kiállítás március 7. és 27. között a párizsi Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris-ban, többek között a GRAV csoport (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL) munkáiból.      
1966     A párizsi Sciences et Avenir áprilisi számában megjelenik François de Closets: L’art électronique [Az elektronikus müvészet] címü cikke.      
1966     Április 19.-én zajlik Párizsban a GRAV csoport Une journé dans la rue happeningje. (→ RÉSZLETEK) Áprilisban és májusban Vaughn S. Mason a Salt Lake City-beli Salt Lake Centerben mutatja be analóg számítógép-grafikáit.    
1966 Április 16. és május 8. között látható a budapesti Ernst Múzeumban a Stúdió '66 (A Fiatal Képzömüvészek Stúdiójának VI. Kiállítása), melynek megnyitását
indulatos vita elözi meg. Külön teremben kerülnek bemutatásra az avantgárd fiatal képviselöi, többek között BAK Imre és MOLNÁR Sándor.
  Április 18. és augusztus 3. között látható nürnbergi Kunsthalle-ban Dietrich Mahlow szervezésében a Biennale 1969, melynek témája: Konstruktive Kunst
Elemente und Prinzipien

[Konstruktív müvészet: elemek és elvek]. Többek között Josef ALBERS,  Getulio ALVIANI, Max BILL, Harmut BÖHM, Gianni COLOMBO,
Eberhard Fiebig, Hans Jörg GLATTFELDER, Werner GRAEFF, KASSÁK Lajos, Kaspar Thomas LENK, Arnulf Letto, Wolfgang Ludwig,  Klaus Müller-Domnick, Zoran Radović, SOTO, Klaus STAUDT, Zdeněk SÝKORA, Georges VANTONGERLOO és Friedrich VORDEMBERGE-GILDEWART alkotásai láthatók. A tárlat katalógusát az Institut für Moderne Kunst Nürnberg adta ki. 
Primary Structures: Younger American and British Sculpturors címmel rendez szoborkiállítást április 27. és június 12. között a New York-i Jewish Museumban Kynaston McShine 42 fiatal amerikai és angol müvész (többek között Carl ANDRE, Larry BELL, Walter DE MARIA, Douglas HUEBLER, Dan FLAVIN, Donald JUDD, Ellsworth KELLY, John McCRACKEN, Robert MORRIS, Sol LeWITT és Robert SMITHSON) munkáiból. A tárlat a (néhány esetben environmental sculptures, primary structures, ill. ABC art néven hivatkozott)  minimalizmus elsö múzeumi kiállítása.    
1966   Májusban látható CSIKY Tibor egyéni kiállítása a krakkói Galeria Krysztofori-ban. A Münster-i Kunstverein-ben május 8. és június 19. között Tendenzen Strukturaler Kunst címmel látható kiállítás Jürgen Wissman rendezésében. Többek között részt vesznek Antonio CALDERARA, Hugo DEMARCO, Auguste HERBIN, Nicolas SCHÖFFER és Victor VASARELY.      
1966     Május 9.-én nyílik a római Gallerio L'Obelisco-ban  Bruno MUNARI: Libro illeggibile trasparente címü kiállítása, melynek katalógusába F. Menna írt.       
1966 Május 28. és június 26. között látható a budapesti Mücsarnokban a Mai francia festök címü tárlat, többek között Serge Polikoff, Pierre Soulages és Victor VASARELY müveivel.   A berni Kunsthalle-ban május 25. és július 3. között látható a Weiss auf Weiss cimü kiállítás.           (→ RÉSZLETEK)      
1966     Június 4.-töl júliusig látható a londoni Gallery Indica-ban a Goupe de rechereche d'art visuel 1960 -1966 címü kiállítás a GRAV csoport (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL) munkáiból. Júniusban kerül megrendezésre a kanadai University of Waterloo-ban a Planning and Design konferencia Martin Krampen (University of Waterloo és HfG (Hochschule für Gestaltung, Ulm) és Peter Seitz szervezésében. Résztvevök:  Allen Bernholtz, Edward Bierstone, Steven A. Coons, William A. Fetter, Edwin L. Jacks, Kenneth C. KNOWLTON, Marvin L. Manheim, A. Michael NOLL, Kenneth G. Scheid és Arthur E. Neuman. A konferencia kapcsolatot teremt az észak-amerikai és német számítógépes müvészek között – kialakul a hálózat.     
1966     Június és október között látható 33. Velencei Biennálé. Julio LE PARC kapja a Biennálé festészeti födiját. Megindul a GRAV csoport felbomlása.           (→ RÉSZLETEK) New York-ban, a  Madison Avenue 945 szám alatt (a 75.-ik utca sarkán) megnyílik a  BREUER Marcell által tervezett Whitney Museum of American Art új épülete.    
1966     Július 22.-én nyílik, Daniel Spoerri és Karl Gerstner rendezésében a kölni Der Spigel galériában  François MORELLET Bilder und die folge trames címü egyéni kiállítása. Ad REINHARDT: Paintings címü elsö múzueumi retrospektív kiállítása a New York-i Jewish Museum-ban látható.    
1966     In Motion: An Arts Council Exhibition of Kinetic Art címmel nyílik kiállítás Oxfordban Guy Brett rendezésében többek között Pol BURY, Lygia CLARK, Gianni  COLOMBO, SOTO és Jean TINGUELY részvételével. Enrico CASTELLANI egyéni kiállítása a New York-i Betty Parsons Gallery-ben látható.    
1966 Szeptember 12.-én KASSÁK Lajos a következöket írta Budapeströl [Carl] László Károlynak: "1967 márciusában 80. születésnapom alkalmából kiállításom lesz Pesten. Ez lesz az elsö konstruktivista bemutatkozás. Kinyílt a kapu, és én besétálok rajta. "   Szeptember 25. és december 4. között az Eindhoven-i Stedelijk van Abbe Museum-ban látható a Kunst - Licht - Kunst címü kiállítás.(→ RÉSZLETEK)      
1966 Megérkezik Budapestre Victor VASARELY szeptember 9.-én KASSÁK Lajoshoz írt levele: "Sok szó esett e nyáron müvészetéröl, bátor kiállásáról és törhetetlen akaratáról Gordes-ban is … De a szó elszáll, a tett megmarad, azért [sic] mondtam Denise [René]-nek, hogy állísa ki Önt ismét. A 80 éves születésnap remek alkalom, ... arra gondoltam, hogy 1967 márciusában agy Kassák - Arp - Sonia Delaunay hármas prezentációt kell csinálni, ahol Ön kapja a díszhelyet. ... én garantálom e terv sikerét."          
1966     A német Blinky PALERMO (sz.: Peter Schwarze, örökbefogadott nevén: Peter Heisterkamp; a Palermo nevet mesterétöl Joseph Beuys-tól kapta a nehézsúlyú Sonny Liston  boxolót "menedzselö" amerikai mafiozóval való testi hasonlóság miatt) színes szöveteket használ festményszerü képek készítésére; elsö egyéni kiállítása Münchenben a Galerie Friedrich  und Dahlem-ben látható. Szeptember 24. és november 27. között a New York-i Guggenheim Museum-ban látható a Lawrence Alloway rendezte Systemic Painting kiállítás, amely átfogóan mutatja be az amerikai geometrikus absztrakt müvészet különféle irányzatait a minimal art, a shaped canvas, a color field painting és a hard-edge painting példáin keresztül.    
#####   Októberben és novemberben látható a belgrádi  Muzej savremene umetnosti Beograd [Belgrádi Kortárs Müvészeti Múzeum]-ban a Konstruktivna umetnost - Elementi i principi címü tárlat. A kiállítás válogatás az április 18. és augusztus 3. között  a nürnbergi Kunsthalle-ban bemutatott Konstruktive Kunst Elemente und Prinzipien
[Konstruktív müvészet: elemek és elvek] címü tárlat anyagából. A belgrádi kiállításról szerb és német nyelvü katalógus készült Miodrag B. Protić elöszavával és Reiner Kallhardt írásával.
Október 28. és november 27. között rendezik Párizsban a Salles d'Exposition d'Art Contemporain-ben a 7čme Salon / Grands et jeunes d'aujourd'hui szalont. A Mouvement et lumičre [Mozgás és fény] szekciókban Antonio ASIS, Martha BOTO, Sérgio de CAMARGO, Mariano Carrera, Carlos CRUZ-DIEZ, Dadzu, Hugo DEMARCO, Armando Duarte, Lily Greenham, Nicolas SCHÖOFER, SOTTO, Luis TOMASELLO, Gregorio VARDANEGA és a GRAV csoport (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL) állít ki. Október 13. és 23. között rendezik a New York-i Armory Hall-ban a Nine Evenings: Theater and Engineering címü színházi fesztivált John Cage, Lucinda Childs, Merce Cunningham, Robert Rauschenberg, Robert Whitman és mások részvételével. A fesztivál a médiamüvészet jelentös eseménye, amely az Experiments in Art and Technology szervezet megalakulását is elösegítette. (Billy Klüver lézerfizikus és Rauschenberg Experiments in Art and Technology (EAT) kiáltványa 1967-ben jelenik meg.)    
#####     Daniel BUREN elsö egyéni kiállítása a Galerie Fournier-nál látható Párizsban; a kizárólag csíkos mintázatú képek bármiféle tartalmi utalás visszautasítását jelentik.      
#####     November 11. és december 12. között látható Bordeaux-ban a Galerie des Beaux-Arts-ban a Sigma II / Art Visuel / Urbanisme - Architecture tárlat.            (→ RÉSZLETEK)      
#####     November 11.-én nyílik a frankfurti Galerie f –ben Rüdiger Hartwig, Kurd ASLEBEN, Frieder NAKE és Georg NEES számítógép-grafikai kiállítása Programmierung in bildender Kunst und Industrial Designers [Programozás a képzömüvészetben és az ipari designban] címmel. A müvek zöme digitálisan készült, kivéve Aslebenét, aki analóg gépet alkalmaz. A kiállítással párhuzamosan zajlik a Gesellschaft für exakte Ästhetik szervezésében a kiállítással azonos címü konferencia Max Bense, Heinz Görges, Frieder Nake és Abraham A. Moles elöadásaival. A konferencia anyaga a William S. Simmat szerkesztette Exakte Ästhetic 5. kötetében jelenik meg Stuttgartban. A konferenciát az IBM Germany és a Remington Rand UNIVAC szponzorálja.      
#####     Párizsban felbomlik a  1957-ben alapított Equipo 57 csoport (tagjai voltak: Jorge OTEIZA, José DUARTE, Ángel DUARTE, Augustín IBARROLA, Juan SERRANO, Francisco Aguilera AMATA, Néstor BASTERECHA, Juan CUENCA, Marino DI TEANA és Thorkild HANSEN).      
#####     Felbomlik az 1957-ben Düsseldorfban alapított Zero csoport (tagjai voltak: Heinz MACK, Otto PIENE és Günther UECKER).       
#####     Felbomlik az 1959-ben alakult  milánói Gruppo T (tagjai voltak: Giovanni ANCESCHI, Davide BORIANI, Gianni COLOMBO és Gabriele de VECCHI).      
1966     November 19.-töl (1967) január 8.-ig  a frankfurti Kunstverein-ben Konstruktive Malerei 1915-1930 címmel látható tárlat.      
1966 December 13.-án Budapesten KASSÁK Lajost felveszik a Magyar Képzömüvészek Szövetségének festö szakosztályába.          
1966 December 1.-töl a budapesti Ady Endre Müvelődési Otthonban látható a Zuglói Kör (BAK Imre, Frey Krisztián, HENCZE Tamás, Hortobágyi Endre, MOLNÁR Sándor, NÁDLER István és Tót Endre)  kiállitása.          
1967            
##### HALÁSZ Károly kiállítása látható a pécsi Ércbányász Klubban.   Vera MOLNAR és társai a párizsi Institut d'Esthétique et des Sciences de l'Art-ban megalakítják az Art et Informatique csoportot. [Szerkesztés alatt] Washingtonban a Thomson Book Company Fred Gruenberger szerkesztésében megjelenteti a Computer graphics / utility / production / art [Számítógépgrafika / segédprogramok / produkció / müvészet] címü könyvet. A kilencedik Bienal do Săo Paulo; többek között Julio LE PARC (Argentina), Ad DEKKERS és Jan SCHOONHOVEN (dijazott) (Hollandia), Carlos CRUZ-DIEZ (dijazott) (Venezuela), és Gianni COLOMBO (Olaszország) részvételével. [Szerkesztés alatt]  
#####     Frieder NAKE elkészítí a Matrix Multiplications [mátrix-szorzások] címü grafikai sorozatát. A sorozat elemei egy kavadratikus mátrix hatványozásával generálódnak. A mátrix egyes elemeit (a számokat) Nake színkódolja, így a lapok a színkódolt mátrix-hatványokat reprezentálják. A számítógép-grafikák AEG/Telefunken TR4 digitális gépen készültek ALGOL 60 nyelvü programmal és ZUSE Graphomat Z64 plotteren kerültek kirajzolásra. A 12 lapból álló grafikai mappát a stuttgarti Edition Hansjörg Mayer adja ki. A New York-i George Braziller kiadó publikálja George RICKEY: Constructivism / origins and evolution [Konstruktivizmus / eredetek és evolúció] címü áttekintö könyvét.     
#####     Párizsban megjelenik Frank Popper: Naissance de la Cinétique [A kinetika születése] címü korszakos könyve.      
#####     Martin Kraempen az Ulm-i Studio f-ben rendez Computergrafik címmel tárlatot. A tárlaton A. Michael NOLL munkái is láthatók.      
#####     A Baden-Badenben az Agis kiadó megjelenteti Max Bense: Semiotik. Allgemeine Theorie der Zeichen [Szemiotika. Általános jelelmélet] címü könyvét. KEPES György az MIT-n (Massachusetts Institute of Technology) megalapítja a Center for Advanced Visual Studies (CAVS) intézményt, melynek elsö igazgatója.    
#####     Januárban Stuttgartban megjelenik a Max Bense szerkesztette rot címü könyvsorozat 29. kötete Mira Schendel grafische reduktionen címmel Haroldo de Campos elö, és Max Bense utószavával.      
##### HARASZTY István kiállítása  a budapesti Hajógyári Müvelödési Otthonban látható.   Januárban Párizsban Daniel BUREN, Olivier Mosset, Michel Parmentier és Niele Toroni megalakítják a BMPT csoportot. Munkájuk alapelve ugyanazon jel korlátlan ismétlése. A csoport elöször a Salon de la jeune peinture kiállításon jelentkezik azzal a koncepcióval, hogy a megnyitón azonnal leszedik a vásznaikat, mondván, hogy ezzel az akcióval "... egyszer, s mindenkorra elzárkózzanak a párizsi szalonoktól". Marcel Duchamp szerint: "Ha frusztráló happeninget akartak csinálni, akkor ennél jobbat nem is csinálhattak volna". A Sonny gyár Portapak (Sony CV-2400 Video Rover) néven piacra viszi az elsö olcsó, hordozható, alacsony felbontású fekete-fehér videokameráját. A videokamera immár müvészek számára is elérhetö – elindul a video-art fejlödése.    
#####     Február 2.-töl  a hónap végéig látható a párizsi Galerie Denise René-ben a Structures Lumičre Mouvement címü tárlat.           (→ RÉSZLETEK) A CDC (Control Data Corporation)-ben Masters és Fretheim kifejlesztik az érintéses képernyöt (touch-sensitive screen).
   
#####     Ugyancsak február 2.-töl  a hónap végéig látható a párizsi Galerie Denise René Bld. Saint-Germain 196. szám alatti kiállítóhelyiségében az 1=100 / Structures / Lumičre / Mouvement / Editions / Multiples címü, ugyanazon müvészek sokszorosított müveit bemutató tárlat, akik a rue Boétie 24-ben is kiállítanak.      
#####     Februárban látható a római Gallerio L'Obelisco-ban  a La Luce [A fény] címü kiállítás Giacomo Balla, Alberto BIASI, Davide BORIANI, Martha BOTO, Gianni COLOMBO, Hugo DEMARCO, Angel DUARTE, a párizsi GRAV csoport (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL), Frank Malina, Colombo Manuelli, Elio Marchegiani, Enzo MARI, Manfredo MASSIRONI, Martial Raysse, Nicolas SCHÖFFER, Gregorio VARDANEGA, Grazi VARISCO és Nanda Vigo müveiböl. A kiállítás katalógusába Maurizio és Marcello Fagiolo dell’Arco ír.
     
##### Március 3. és 24. között a budapesti  Fényes Adolf Teremben tartja KASSÁK Lajos elsö nagyszabású magyarországi tárlatát.            (→ RÉSZLETEK)   Március 2.-án nyílik Martin Kraempen rendezésében a stuttgarti Möbelhaus Behr bútoráruházban a Programmierter Zufall [Programozott véletlen] címü kiállítás többek között Kraempen, Frieder NAKE, A. Michael NOLL és George NEES munkáiból. Egy héttel késöbb tüz pusztítja el a bútoráruház jókora részét – a grafikák mind elégnek.      
#####     Március 15. és április 8. között látható a párizsi Galerie Denise René-ben (rive droit és rive gauche egyaránt) François MORELLET elsö, a galériában tartott retrospektív kiállítása. A tárlatról katalógus jelent meg (szöveg nélkül). A kiállítás az új Néons [Neonok] munkákat mutatja be, de láthatók korábbi müvek (Tirets, Répartitions aléatoires, Trames) is.      
##### Márciusban jelenik meg a  budapesti Új Írás folyóirat KASSÁK Lajosnak szentelt száma Juhász Ferenc ünneplö szövegével ("1946-ban láttam elöször Kassák lajost….") és Kassák borítógrafikájával.   Március 31.-én nyílik a zürichi Galerie Obere Zäune-ben Gegensätze aus Stuttgart címmel a Svájcban elsö alkalommal rendezett számítógép-grafikai kiállítás, többek között Frieder NAKE munkáiból.      
1967 KASSÁK Lajos 80.-ik születésnapjára a budapesti Magvetö Könyvkiadó "sürgetö gyorsasággal" megjelenteti Bori Imre és Körner Éva: Kassák irodalma és festészete címü könyvét.   Hommage ŕ Kassák címmel nyílik április 19.-én a párizsi Galerie Denise René-ben Hans/Jean ARP, Sonia DELAUNAY, KASSÁK Lajos és Sophie TAUBER-ARP kiállítása. Robert RYMAN elsö önálló kiállítása a New York-i Bianchini Gallery-ben látható.    
1967 A Népszabadság április 16.-i számában jelenik meg Tóth Dezsö, az MSZMP Kulturális Osztályának munkatársa tollából "A kritika felelössége" címü cikk, amelyben, a "közös ideológiai mérce" talaján állva kifogásolja, hogy KASSÁK Lajos születésnapi ünneplése "képzömüvészeti szemléletének kritikátlan propagálásával jár együtt". Az efféle engedékenységben a szerzö (késöbb kulturális miniszterhelyettes) politikai veszélyt lát.   Április 19. és május 20. között látható a londoni Indica Gallery-ben (François) MORELLET at Indica címü kiállítás. A sajtó very frenchy [nagyon franciázó]-nak találja a tárlatot.      
1967 Április 29. és május 21. között rendezik meg a budapesti Ernst Múzeumban a Stúdió '67 címü kiállítást. Az avantgárd művészek zömét "kizsűrizték", így FAJÓ Jánost is, és csak néhányan állíthattak ki, többek között Bohus Zoltán, JOVÁNOVICS György és MAURER Dóra.    A német Exakte Ästhetik folyóirat 5. száma a Kunst aus dem Computer [Müvészet számítógéppel] témának van szentelve Max Bense, Abraham A. Moles, Frieder Nake, Kurd Asleben és Martin Kraempen írásaival.      
1967     SOTO megalkotja elsö Penetrable-jét a párizsi Galerie Denise René-ben május 16.-án nyíló Soto de l'art optique ŕ l'art cinétique, Pénétrables et multiples kiállítása kapcsán. (A Penetrable egy felsö rácssszerkezetröl függölegesen lógó áttetszö müanyagcsövek rendszere, amely a látogató által egyfajta behatolható (penetrálható) erdöt formál. A késöbbiek során SOTO színt és hangot ad a müveknek és azt állítja, hogy nem volt tudomása Hélio OITICICA hasonló nevü korábbi munkáiról.) Robert SMITHSON megkezdi nagyléptékü landart müveinek létrehozását.    
1967     Május 23.-tól augusztusig látható a Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris-ban az Art cinétique ŕ Paris / Lumičre et mouvement címü tárlat.           (→ RÉSZLETEK)      
1967     A nyáron François MORELLET elkészítí elsö “beszélö” neonjait. Ezekröl így ír: “Az egyszerü geometriai formák mellett a következö szavakat láthatod: cul, con, non, nul [valag, seggfej, nem, nulla]. Be kell valljam, hogy e szavak választását nemcsak a betük geometriája indokolta, hanem egyben egy szubjektív véleményt is tükröztek a geometriai müvészet bírálóival kapcsolatban.” Ezeket a müveket Morellet Néons avec programmation aléatoire – poétique – géométrique [Neonok véletlen – költöi – geometrikus programozással] nevezte.      
1967     Június 6. és július 30. között látható a Recklinghausen-i Städisches Kunsthallé-ban a Zauber des Lichtes tárlat.           (→ RÉSZLETEK)       
1967     Június 10.-én Krefeld-ben megnyílik a Galerie Denise René - Hans Mayer (közös) galéria a Vom Konstruktivismus zur Kinetik 1917 bis 1967 címü kiállítással.(→ RÉSZLETEK) A New York-i  Artforum júliusi számában megjelenik Sol LeWitt:  Paragraphs on conceptual art  [A konceptuálisl müvészet alapvetései] címü írása. Ebben Sol LeWITT így ír:  "A konceptuális müvészetben az idea, azaz a koncepció a mü legfontosabb része… amikor a müvész konceptuális müvet alkot, akkor az összes a müvel kapcsolatos döntést már meghozta és a végrehajtás már csak egy laza dolog... a konceptuális müvészet annyira jó, amennyire az idea az."       
1967     Július 7. és október 15. között látható a bécsi Museum des 20. Jahrhunderts-ben a Kinetika  címü tárlat.           (→ RÉSZLETEK)      
1967 Július 14.-én, utolsó találkozásukkor, KASSÁK Lajos így fakad ki Fajó Jánosnak: "No, Fajó, nem vitatkozom többé, … itt minden velejéig romlott, unom már az egészet."          
1967 Budapest, július 22: "KASSÁK Lajos meghalt. 80 éves koráig harcolt az igazságért, erkölcsi tisztaságát, jelleme hajlíthatatlanságát megörizve. Kísérje végig mindannyiunk életét átható, hüséges tekintete."  (Felesége, Kárpáti Klára gyászjelentése.) Július 25.-én Vilt Tibor elkészíti Kassák halotti maszkját. Kassák temetésén Bálint Endre és Nemes Nagy Ágnes mond beszédet; Déry Tibor búcsúztatóját Latinovits Zoltán olvassa fel.   Augusztusban látható MAURER Dóra egyéni kiállítása a Pesaro-i Galerie Senapassi-ban. Augusztus 30.-án 54 éves korában meghal Adolph Dietrich Friedrich ( "Ad")  REINHARDT amerikai festö.    
1967     Gianni COLOMBO Milanóban megalkotja a Spazio Elastico [Elasztikus tér] elnevezésü environmentet, egy három dimenziós hálózatban elhelyezett, csigákon futó elasztikus kötelek állandóan mozgó rendszerét; a nézö ebben a térben mozog. Augusztus 29. és október 1. között a montreali Musée d'Art Contemporain-ben látható az Art et Mouvement címü kiállítás.           (→ RÉSZLETEK)     
1967   A moszkvai Lev NUSZBERG vezette Dvizsényije  csoportot felkérik, hogy vegyen részt az októberi orosz forradalom 50.-ik évfordulójának ünnepségein. (Nyugat-) Berlinben októberben és novemberben látogatható az Avantgarde Osteuropa 1910-1930 kiállítás a Deutschen Gesellschaft für Bildende Kunst (Kunstverein Berlin) és az Akademie der Künste rendezésében. Az amerikai IEEE Spectrum szakfolyóirat októberi számában A. Michael NOLL: The Digital Computer as a Creative Medium [A digitális számítógép mint kreatív medium] címmel közöl cikket. Ebben ezt írja: “A számítógéppel az ember nemcsak egy élettelen eszközt teremtett, hanem egy olyan intellektuális és aktívan alkotó partnert, amely teljes kifejlettségében egészen új müvészi formák és új esztétikai kísérletek megteremtését is lehetövé teszi”. Helio OITICICA Rio de Janeiroban közzéteszi a Tropicalia címü manifesztumát, amelyben a müvészi kifejezés minden formáját befogadva tesz hitet Brazilia multikulturális gyökerei mellett.  
1967     November 3. és december 15. között látható a frankfurti egyetem Studio Galerie-jában a Konstruktive Tendezen aus der Tschekoslowakei címü tárlat többek között Zdeněk SÝKORA grafikáival.       
1967     November 13. és december 3. között látható a Bordeaux-i Galerie des Beaux-Arts-ban a Sigma 3 / le multiple /design / graphisme / éditions multiples / Structures Polycycliques címü kiállítás. (→ RÉSZLETEK)      
1967     December 15. és (1968) január vége között látható a párizsi Galerie Denise René-ben a De Mondrian au cinétisme [Mondriántól a kinetizmusig] címü kiállítás Getulio ALVIANI, Martha BOTO, Genevičve CLAISSE, Carlos CRUZ-DIEZ, Narciso DEBOURG, Richard Paul LOHSE, Heinz MACK, Francisco SOBRINO, SOTO, Luis TOMASELLO, Gregorio VARDANEGA és Victor VASARELY alkotásaiból.      
1968            
1968 Január 15. és 29. között látható CSIKY Tibor és HENCZE Tamás kiállítása (Korniss Dezsö rendezésében) a Budapesti Müszaki Egyetem Vásárhelyi Pál Kollégiumában. Megnyitja: Pogány Frigyes.   Vera MOLNAR elsö számítógéppel készített grafikái. A Bull számitógépgyár párizsi kutatólaboratóriumában dolgozik és Benson plottert használ. Otto PIENE 1968 és 1971 között az MIT (Massachusetts Institute for Technology)  KEPES György alapította  Center for Advanced Visual Studies (CAVS) intézetének elsö tagja (fellow). A brazil Waldemar CORDEIRO számítógépekkel generált müvek létrehozásába kezd.  
1968   A prágai filmklubban (Filmový klub) Miroslav KLIVAR rendezi a második nemzetközi computer art kiállítást a saját, valamint Frieder NAKE, Georg NEES, A. Michael NOLL és Kerry Strand müveiböl. A madridi egyetemen E. Garcia Camarero megalapítja a Centro de Calculo-t [számítógép-központ]. A Centro támogatja a számítógépes müvészek és a matematikusok közötti együttmüködést és az így létrehozott müvek kiállítását. Robert Mallary az Amherst College-ban IBM 1130 számítógépre kifejleszti a FORTRAN alapú TRAN2 szobortervezö programot. A program laminált, egymásra helyezhetö lapokként tervezi meg az objektumot (példa erre Mallary Quad III szobra.)    
1968     A spanyol Manuel BARBADILLO és az olasz Edvard ZAJEC számítógépekkel generált müvek létrehozásába kezdenek. Az angol-amerikai Harold COHEN számítógépekkel generált müvek létrehozásába kezd.    
1968     Januárban kerül sor Párizsban a "beérkezett és fiatal müvészek" kilencedik szalonjára: IXe Salon / Grands et jeunes d'aujourd'hui. A szalon Mouvement et Lumičre címmel külön szekciót szentel a luminokinetikus müvészetnek.            (→ RÉSZLETEK)      
1968     Január 27. és március 11. között látható a Le Havre-i Nouveau Musée et Maison de la Culture-ben az Art cinétique et espace kiállítás.                                      (→ RÉSZLETEK) A Studio Vista és a New York Graphic Society kiadja Frank Popper: Origins and Development of Kinetic Art [A kinetikus müvészet eredete és fejlödése] címü könyvét (a franciául az elözö évben publikált Naissance de la Cinétique kötet angol fordítását).    
1968     Megjelenik Michel Philippot: La cybernétique et l’art [A kibernetika és a müvészet] címü írása a párizsi Marabout kiadásában publikált Le Dossier de la cybernétique. Utopie ou science demain dans le monde d’aujourd’hui címü kötetben.      
1968 Február 9. és március 4. között  látható FAJÓ János elsö egyéni (önköltséges) kiállítása a budapesti Fényes Adolf Teremben. Az 50 kiállított mü között szerepel egy szín- és formaépítö játék is. A kiállítást Baranyi Judit rendezte. A tárlatról katalógus jelent meg Haulisch Lenke és Fajó írásával. A katalógusban Fajó így ír: "Új anyag vonult be a vizuális müvészetekbe: a fény , a maga teljes valóságában. Eljutottunk a fény tudatos megformálásáig, a színek legintenzívebb megfogalmazásáig. A szobrászat bevonult a festésztbe, a festészet formázott vásznaival belépett a térbe. Ismét helyreállt az egység, a plasztikai totalitás. Mü és alkotó egy és ugyanaz."   Párizsban Frank Malina kinetikus müvész és ürkutató a Pergamon Press kiadásában elindítja a Leonardo címü interdiszciplináris tudományos és müvészeti folyóiratot, amely azóta is megjelenik. A lap számos a számitógépes müvészettel foglalkozó tanulmányt közölt. Ugyanaz a Joseph C. R. Licklider aki az ötvenes években az interaktív SAGE katonai riasztórendszer programozásán dolgozott, a New York-i Metropolitan Museum of Art szponzorálta Computers and Their Potential Applications in Museums [A számítógépek és lehetséges múzeumi alkalmazásaik] címü április 15. – 17. közötti konferencián a Computer Graphics as a Medium of Artistic Expression [Számítógép-grafika mint a müvészi kifejezés médiuma] címü tanulmányában így ír: “Ez az interaktivitás fogja dominálni a kinetikus hatásokat, a színt és a három dimenziót is. Meg minden egyebet. Ez a legfontosabb dolog az emberi viselkedésben és ebböl most már több lehet a müvészetben is.”    
1968 Február 12. és 25. között látható (Korniss Dezsö szervezésében)  a Budapesti Müszaki Egyetem Vásárhelyi Pál Kollégiumában Az idősebb és a fiatal generáció kiállítása, többek között BAK Imre, CSIKY Tibor, HENCZE Tamás és KORNISS Dezsö alkotásaival. Megnyitó: Sík Csaba. Február 12.-én nyílik Brnoban Jiři Valoch szervezésében a Computerart utazó csoportos kiállítás Charles CSURI, Leslie MEZEI, Frieder NAKE, Georg NEES, A. Michael NOLL és Lubomir Sochor alkotásaival. A kiállítás késöbb Jihlava-ban és Gottwaldowban is látható.
Február 11. és március 31. között látható a dortmundi Museum am Ostwall-ban Participation / A la recherche d'un nouveau spectateur / Group de Recherche d'Art Visuel / Réalisation collective de Groupe [Részvétel / Egy új nézö nyomában / A Csoport kollektív munkája] címmel a GRAV   (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL) átfogó kiállítása.  A megnyitó elötti éjszakán Eine Stunde auf dem alten Markt címmel Anti-Voiture [gépkocsi-ellenes] happening történik az öreg piactéren, amit a Galerie Interstill-ben a csoport sokszorosított munkáiból álló tárlat követett. A katalógusba Eugen Thielmann írt bevezetö szöveget, melyet a csoport és tagjainak néhány korábbi írásának német fordítása egészít ki.      
1968 Március 15.-én a balatonboglári római katolikus egyházközség 15 évre bérbe adja Galántai Györgynek a temetődombi Körmendy kápolnát művészeti célokra. (Ez lesz a helyszíne 1970-73 közötti Kápolnatárlatoknak.)   Julio LE PARC márciusban teszi közzé a Guérilla culturelle címü cikkét a párizsi  Robho újság harmadik számában. Ebben felhívja a fiatal festök figyelmét hogy "szervezzenek egyfajta kultúrális guerilla háborút a fennálló helyzet ellen, hívják fel a figyelmet az ellentmondásokra, teremtsenek olyan helyzetet, amikor az emberek újratermelik változást hozó erejüket ...".       
1968     Március 30. és április 28. között látható az Oslo-i Kunstnernes Hus-ban az Op-Kunst kiállítás Yaacov AGAM, Josef ALBERS, Getulio ALVIANI, Richard Anuszkiewicz, Sérgio de CAMARGO, Carlos CRUZ-DIEZ, Genevičve CLAISSE, Hugo DEMARCO, Lillian Florsheim, Alberto Guzman, a GRAV csoport (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL), Enzo MARI, Richard MORTENSEN, Eric Olson, Ivan PICELJ, SOTO, Luis TOMASELLO és VASARELY alkotásaiból. A katalógusban Morten Krogh írása. Március 3. és április 14. között Buffalo-ban az Albright-Knox Art Gallery-ben látható a Plus by Minus: Today's Half-Century címü kiállítás a geometrikus absztrakció tárgyköréböl.           (→ RÉSZLETEK)    
1968 Április 12. és 26. között látható MAURER Dóra és Pásztor Gábor kiállítása a Budapesti Müszaki Egyetem Irinyi utcai kollégiumában.   Április 6. és május 12. között max bill - malerei und plastik 1928 - 1968 címmel látható kiállítás a berni Kunsthalléban, Max BILL elöszavával a katalógusban.      
1968     Május folyamán látható a stuttgarti Galerie Müller-ben BAK Imre és NÁDLER István közös kiállítása.      
1968     Május 5. és június 30. között látható a dortmundi Museum am Ostwall-ban az Environment / Tafelbild / Licht und Bewegung / Umgebung címü kiálítás Agostino Bonalumi, Carlos CRUZ-DIEZ és Gottfried HONEGGER alkotásaiból. A katalógus közli Eugen Thiemann, G. Dorfles, valamint W. Rotzler és Frank Popper írását.      
1968     Májusban és júniusban látható a grenoblei Maison de la Culture-ben a Cinétisme Spectacle Environment mozgó színház.           (→ RÉSZLETEK)      
1968     Robert MORRIS elsö európai egyéni kiállításai a párizsi Galerie Ileane Sonnabend-ben, ill. az Eindhoven-i Stedelijk van Abbemuseum-ban látható.        
1968     Minimal Art tárlat nyílik a hágai Gemeentemuseum-ban többek között Carl ANDRE, Dan FLAVIN, Donald JUDD, Sol LeWITT, Robert MORRIS, Tony SMITH és Robert SMITHSON munkáiból. A kiállítást késöbb Düsseldorf és Berlin is bemutatja. Otto PIENE áttelepül az USA-ba és tanítani kezd a [KEPES György alapította]  Center for Advanced Visual Sudies intézményben a Massachusettes Institute of Technology-n (MIT) Boston-ban, ahol 20 évet tölt el.    
1968     Májusban az angliai Coventryben Terry Atkinson, David Bainbridge, Michael Baldwin és Harold Hurrel  megalakítják az Art and Language csoportot. A csoport célja a müvészet mint nyelv kritikai elemzése Ludwig Wittgenstein filozófiáján, a marximuson és az analitikus filozófia elvein (formális logika, Bertrand Russel, Gottlob Frege) alapulva.      
1968     Május és június táján számos külföldi müvész lesz aktív tagja a párizsi École des Beaux-Arts körül szervezödö "népi mühelynek". A "zavargásokban való részvétel miatt" sokukat letartóztatják, majd ezt követöen kiutasítják Franciaországból.            (→ RÉ      
1968     Robert RYMAN elsö európai egyéni kiálítása a müncheni Galerie Heiner Friedrich-ben látható.      
1968     Május 5. és július 28. között látható a Stuttgart-i Würtenbergischer Kunsverien-ben a 50 Jahre Bauhaus tárlat, ami ezt követöen három évig utazik (London, Amsterdam, Paris, Chicago, Toronto, Pasadena, Buenos Aires és Tokió). A Psychology Today júliusi számában megjelenik JULESZ Béla tanulmánya, az Experiments in Perception [Kísérletek az észleléssel kapcsolatban].    
1968     Május 11.-én diáktüntetések kezdődnek Nyugat- Németországban is. A vietnámi háború elleni tiltakozás klímájában az ulmi HfG (Hochschüle für Gestaltung) diáksága és vezetése között fokozódik a tananyagreform kapcsán kirobbant ellentét, ami végül a HfG bezárásához vezet. A Föiskolát Hans Filbinger Baden-Würtenberg miniszterelnöke ezekkel a szavakkal zárja be: "Ahhoz, hogy valami újat teremtsünk, elöször a régit kell likvidálni" ("Für den Aufbau von etwas neuem bedarf es der Liquidierung des Alten"). Ez a kitétel jelentös megrökönyödést kelt, annál is inkább, mert Filbinger a nemzetiszocialista idökben bíró volt. Számos amerikai müvész csatlakozik a vietnámi háború elleni mozgalomhoz. Sol LeWITT a New York-i Paula Cooper Gallery-ban mutatja be Benefit for the Student Mobilization Committee to End the War in Vietnam [A Diákmozgósítási Bizottság megsegítésére készült Legyen vége a vietnámi háborúnak!] címü falrajzait.    
1968     Június 9. és szeptember 15. között látható a Sables-d'Olonne-i Musée Municipal-ban az Art cinétique kiállítás, ahonnan számosan kivonulnak.           (→ RÉSZLETEK)      
1968     Június 22.-én nyílik az ausztriai Breitenbrunn-ban Elfe és Will Frenken kezdeményezésére jön létre a Galerie Werkstatt Breitenbrunn-ban a Computer Art kiállítás, többek között Marc ADRIAN, Otto BECKMANN, Valie Export és Peter Weibel alkotásaival.      
1968     A 34. Velencei Biennálé, a diákság fokozódó tiltakozása ellenére júniusban rendöri segédlettel mégiscsak megnyílik  és októberig nyitva is tart. A diákok száz napig elfoglalják a velencei Accademia dell'Arte épületét a "Nemet az opportunista kultúrára!"  jelmondat értelmében. Számos müvész a tiltakozókkal való szolidaritás jegyében visszavonja müvét. Nicolas SCHÖFFER: "Nem vagyok a diákokkal, de ellene vagyok a zsaruknak". A kiállítók között van Donald JUDD és Francesco LO SAVIO. Gianni COLOMBO a Spazio Elastico [Elasztikus tér] címü environmentjéért elsö dijat kap; Bridget RILEY a nemzetközi festészeti díjat nyeri meg.      
1968     Júliustól szeptemberig látogatható a Stockholm-i Moderna Museet-ben a Vlagyimir TATALIN müveiböl rendezett kiállítás. Július 3. és szeptember 8. között látható  a New York-i MoMA-ban az Art of the Real: USA 1948-1968 címü kiállítás (kurátor: Eugene C. Goossen), többek között Carl ANDRE, Donald JUDD, Ellsworth KELLY, Sol LeWITT, Agnes MARTIN, Kenneth NOLLAND és Ad REINHARDT munkáiból.    
1968   Augusztus 2. és október 20. között látható a londoni Institute of Contemporary Art (ICA)-ban   a  Cybernetic Serendipity: The Computer and the Arts címü tárlat. (→ Részletek)        
1968 Augusztus 4. és szeptember 15. között látható KASSÁK Lajos (1887 - 1967) emlékkiállítása  (Hommage ŕ Kassák) a székesfehérvári István Király Múzeumban (Kovalovszky Márta és Perneczky Géza rendezésében). A katalógushoz Perneczky Géza ír elöszót; megnyitó: Lengyel József. Augusztus 2. és 8. között Zágrábban rendezik a Tendencije 4, Kompjutori i vizuelna istraživanja - TTendency 4 kiállítást  és a Computer and Visual Research (T4) kollokviumot. (→ Részletek) Viharos körülmények közepette zajlik június 27. és október 8. között Kassel-ben a Documenta 4. (→ RÉSZLETEK)      
1968   Augusztus 3.-án Zágrábban megjelenik a többnyelvü bit international címü új interdiszciplináris folyóirat.(→ Részletek) A nyár folyamán a Technische Universität Berlin és a bostoni MIT (Massachusetts Institute of Technology) közös konferenciát rendez Berlinben, melynek keretében Herbert W. FRANKE szervez kiállítást Auf der Weg zur Computerkunst [A számítógép-müvészethez vezetö út] címmel. A kiállítás bemutatja a számítógép-müvészet néhány elöfutárát: Hein Gravenhorst és Gottfried Jäger experimentális fényképeit (mint az apparative Grafik példáit). Az analóg számítógéppel készített grafikát Klaus Basset munkái, míg a digitális eljárásokat Frieder NAKE és Georg NEES müvei reprezentálják.      
1968     A lombardiai Comabbioban szeptember 7.-én  szívrohamban meghal Lucio FONTANA. 69 éves volt.      
1968 Szeptember 28. és október 28. között látható a budapesti Központi Fizikai Kutató Intézet (KFKI) KISZ [Kommunista Ifjúsági Szövetség] klubjában MOLNÁR Sándor egyéni kiállítása.   Szeptember 20. és november 3. között látható a berlini Haus am Waldsee-ben a Kinetische Kunst címü kiállítás.            (→ RÉSZLETEK) From Constructivism to Kinetic Art: A Survey in Two Parts címmel rendez a Detroit-i London Arts Gallery egy két részböl álló áttekintö tárlatot. A Breakthrough and Consolidation [Áttörés és konszolidáció] címü  elsö részre szeptember 25. és október 26. között kerül sor.(A Development and Innovation [Fejlödés és innováció] címü második kiállítás október 30. és november 30. között látható.)  A terjedelmes katalógushoz George Rickey ír bevezetést.    
1968 A székesfehérvári István Király Múzeumban Hommage ŕ Kassák címmel látható kiállítás, többek között BAK Imre, FAJÓ János, HENCZE Tamás, Lucien Hervé, Jiři Kolar és Rosie Rey alkotásaival.    Október 4. és november 1. között látható Roland K. FUCHSHUBER analóg számítógéppel készített grafikáinak tárlata kunst & kybernetik címmel a kölni Studioausstellung der Staalichen Ingenieurschulen für Maschinenwesen helyiségében.   A Mexikóban rendezett XIX. Nyári Olimpia alatt látható Mexikó-városban a Kinetic Movement címü kiállítás.   
1969            
1968     Októberben Stuttgartban megjelenik a Max Bense szerkesztette rot címü könyvsorozat 37. kötete, George D. Birkhoff: Einige Mathematische Elemente der Kunst címü müve (Birkhoff: Aesthetic Measure  címü 1933-ban a Harvard University Press kiadásában megjelent könyvének német fordítása). A Detroit-i London Arts Gallery két részböl álló From Constructivism to Kinetic Art: A Survey in Two Parts címü áttekintö tárlatának második,  Development and Innovation [Fejlödés és innováció] címü, kiállítása október 30. és november 30. között látható. A kiállításon  Yaacov AGAM, Getulio ALVIANI, Martha BOTO, Pol BURY, Genevičve CLAISSE, Carlos CRUZ-DIEZ, Hugo DEMARCO, Angel DUARTE, Günter FRUHTRUNK, Paul Julius Geissler, a GRAV csoport (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL), Enzo MARI, Kenneth MARTIN, Richard MORTENSEN, George RICKEY, Nicolas SCHÖFFER, SOTO, Marino DI TEANA, Jean TINGUELY, Luis TOMASELLO és Gregorio VARDANEGA alkotásai láthatók.    
1968     November 5. és 30. között látható a párizsi Galerie Templon-ban Manfred MOHR elsö kiállítása Signes géométrique címmel. Mohr az informel festészettöl a geometrikus müvészet felé fordul. A kiállításról katalógus jelent meg.       
1968 Novemberben KASSÁK Lajos emlékkiállítás (Hommage ŕ Kassák) a budapesti Frankel Leó Müvelődési Házban.    Novemberben L'Art du Réel: USA 1948-1968 címmel látható kiállítás a párizsi Grand Palais-ben. (A júliusi Art of the Real: USA 1948-1968 MoMA kiállítás anyaga kerül bemutatásra.)      
1968     November 15.-én Párizsban feloszlik az 1960 júniusában alakult GRAV csoport (tagjai voltak: Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO és Jean-Pierre YVARAL).      
1968 December 12. és 20. között látható (Sinkovits Péter rendezésében) Budapesten az IPARTERV tervezövállalat épületének dísztermében az Iparterv I. csoportos kiállítás, töbek között BAK Imre, HENCZE Tamás, JOVÁNOVICS György és NÁDLER István munkáiból. Megnyitó: Tölgyesi János. (A kiállítást a következö év októberében követi még egy, az  Iparterv épületében rendezett tárlat.)   November 16. és (1969) január 5. között látható az utrechti egyetem, Studium Generale Rijksuniversiteit Utrecht Cathtarijne konventjában a Beeldende kunst - Environments kiállítás, többek között, Gianni COLOMBO, Pieter Engels, Eventstructure Research Group, Karl GERSNER, a [már feloszlott] GRAV  csoport (Horacio GARCIA ROSSI, Julio LE PARC, François MORELLET, Joël STEIN, Francisco SOBRINO, Jean-Pierre YVARAL), Adolf LUTHER és Christian Megert munkáiból. A katalógushoz Frans Haks írt bevezetöt. November 25. és (1969) február 9. között a New York-i MoMA-ban látható a  The Machine: As Seen at the End of the Mechanical Age címü kiállítás. (→ Részletek)    
1968 Decemberben látható a budapesti Mücsarnokban a Stúdió '58-68, többek között, BAK Imre, FAJÓ János, Galántai György,  Molnár Sándor és NÁDLER István alkotásaival.           
1969            
1969 Januárban a budapesti Központi Fizikai Kutató Intézet (KFKI) Klubjában csoportos kiállítás látható, többek között BAK Imre, HENCZE Tamás, JOVÁNOVICS György és NÁDLER István munkáiból. Január 10. és 12. között a zágrábi Centar za kulturu i informacije-ben rendezi az AICA (Association Internationale de Critique d'Art) jugoszláv tagozata a Tendencies 4, Computer and Visual Research nemzetközi szemináriumot. Vera MOLNAR a párizsi Sorbonne Orsay-i számitógépközpontjában dolgozik. (Ettöl az évtöl kezdve 1976-ig IBM gépet használ Benson plotterrel, amit 1977-ben Tektronix nyomtatóra cserél, majd 1980-ban visszatér a Benson ill. Calcomp plotterek haszálatára.) Richard SERRA megalkotja elsö "prop" (dúc) müveit; ezek a müvek igen nagyméretü és súlyú, mindenféle heggesztés nélkül egymáshoz támasztott és kiegyensúlyozott acéllemezek. A tizedik Bienal do Săo Paulo-t, a katonai rezsim elleni tiltakozásul számos müvész  bojkottálja. Lygia CLARK, Hélio OITICICA, Sérgio de CAMARGO és Antonio DIAS visszavonják müveiket. A nemzetközi müvészek közül Hans HAACKE, François MORELLET, Daniel BUREN, Pol BURY és LE PARC csatlakoznak a tiltakozókhoz. Mario Pedrosa a müvészek védelmére kel; a junta emigrációba kényszeríti. Elöbb Chilébe, majd onnan késöbb Párizsba emigrál.  
1969     A párizsi meteorológiai intézet CDC 7600 digitális számítógépén és Benson plotterjén Manfred MOHR elkészíti elsö számítógép-grafikáit.  Pierre Barbaud számítógéppel generált zenéjének és Max Bense információesztétikájának hatására Mohr a geometrikus müvészeten belül a computer art felé fordul. 1962-töl csak fekete és fehér színeket, alkalmakként szürkét, használ. (Ezt az színválasztást  egészen 1999-ig megtartja.)      
1969     Willi Bleicher Münchenben megalapítja a számítógép-grafikára szakosodó Galerie Franzius-t.      
1969     Március 5.-én nyílik a genti Gallery Plus-Kern-ben François MORELLET egyéni kiállítása.
     
1969 Március 22. és április 30. között látható a budapesti Magyar Nemzeti Galériában BORTNYIK Sándor retrospektív tárlata.   Márciusban Stuttgartban megjelenik a Max Bense szerkesztette rot címü könyvsorozat 38. kötete, Max Bense: Kleine abstrakte Ästhetik címü müve.   Márciusban a Săo Paulo-i egyetem Mini Galeria do USIS galériája mutatja be a Mostra na América Latina de Computer plotter-art [Az elsö latin-amerikai számítógépes plotter-müvészet] címü kiállítást. Többek között kiállít Waldemar CORDEIRO is. A kiállításról katalógus készült.  
1969     Március 28. és április 20. között látható a bécsi Galerie der Wiener Sezession-ban Otto BECKMANN és Alfred Graßl Elektronische Computergrafik und cinematische Abläufe címü közös kiállítása.

     
1969     Április 1.-én Londonban megjelenik a PAGE, a Computer Arts Society (CAS) hírbulletinje. A CAS a British Computer Society speciális csoportjaként müködik.      
1969     Április 12. és május 2. között látható az amszterdami Gallery Swart-ban François MORELLET kiállítása.      
1969     Április 18. és augusztus 3. között látható a nürnbergi biennalé a Kunsthalle-ban Konstruktive Kunst: Elemente und Prinzipien címmel. A katalógus tartalmazza Georg Nees két oldalnyi esszéjét, amit így zár: “A jövö márványa a számítógép.”       
1969   Május 5.-én és 6.-án zajlik Zágrábban a második Kompjutori i vizualna istraživanja / Computers and Visual Research [Számítógépek és vizuális kutatás] nemzetközi szimpózium a Moša Pijade munkásegyetemen.         
1969   Május 5. és június 30. között látható a zágrábi Muzej za umjetnost i obrt-ban a Tendencije 4, Nove tendencije 4 retrospektív tárlat.(→ RÉSZLETEK) Hélio OITICICA londoni és egyben elsö európai egyéni kiállítása a Whitechapel Gallery-ben látható. A New York-i Whitney Museum of American Art-ban május 19. és július 6. között látható az Anti-Illusion: Procedures/Materials címü kiállítás. (→ RÉSZLETEK)     
1969   Vladimir BONAČIĆ elkészíti a DIN.PR18 címü 36 méter hosszú számítógép generálta fény-installációját a zágrábi NaMa áruház (Kvaternik-téri) homlokzatán. Az installáció 18 elemböl áll, melyek mindegyike egy 3X5-ös rácshálózat világító elemmekkel a rácspontokban. A megvilágítás sorrendjét egy 18-ad fokú irreducibilis polinom gyökei vezérlik. Az algoritmus a Galois-mezök elméletén alapszik.        
1969 Június 22. és augusztus 31.között a székesfehérvári István Király Múzeumban látható a Moholy-Nagy László és kortársai címü kiállítás BORTNYIK Sándor, BREUER Marcell, FORBÁT Alfréd, Gábor Jenő, KASSÁK Lajos, MOHOLY-NAGY László, MOLNÁR Farkas és Ruttkay György műveiből.(Rendezte Kovalovszky Márta, megnyitó: Major Máté; katalógus nem készült.) Megjelenik a bit 5/6 kettös száma Vera Horvat-Pintarić szerkesztésében. A szám témája: Oslikovljena riječ - Konkretna poezija [Konkrét költészet]; szerzök: Branimir Donat, Max Bense, Tomaž Brejc, Željko Bujas, Vera Horvat-Pintarić és Siegfried J. Schmidt.   A Chicago-i Illinois Institute of Technology augusztus 25. és szeptember 26. között rendez kiállítást 50 Years Bauhaus cimmel. A kiállításról katalógus jelenik meg.    
1969    A jugoszláviai Murska Sobota-n (Muraszombat) júniusban látható  Pannonia 69 címmel nemzetközi kiállítás; HENCZE Tamás kapja az elsö díjat.        
1969 Június során a Budapesti Állatkertben No.1. címmel látható csoportos kiállítás. Többek között kiállít HAÁSZ István is. (A képtelennek tünö helyszín élesen tükrözi a magyar progresszív törekvések képtelen helyzetét.) A júniusban Ljubljanában rendezett nemzetközi grafikai biennálén BAK Imre díjat nyer.        
1969 HALÁSZ Károly egyéni kiállítása látható a kövágószöllösi Mecseki Ércbányászati Vállalat kultúttermében.     Július 5.-én Bostonban (Mass.) 86 éves korában meghalt Walter GROPIUS.     
1969 Augusztus 4. és szeptember 20. között látható a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen  KASSÁK Lajos életmükiállítása: In memoriam Kassák.          
1969 Szeptember 20. és 26. között látható a budapesti Ifjú Gárda Művelődési Házban HARASZTY István (Édeske) kiállítása (megnyitó: Laborcz Ferenc).           
1969 Szeptember 20. és október 5. között látható a budapesti Mücsarnokban a Magyar müvészet 1945 -1969 címü csoportos kiállítás, többek között FAJÓ János és MAURER Dóra müveivel.   Szeptemberben számítógép-müvészet kiállítás látható a Velencei Biennálé keretében. A kiállításról katalógus készült Gearg NEES számítógép-grafikájával a címlapon.      
1969 Szeptember 23.-án kerül megrendezésre budapesti Fészek Klubban A mü elemzése címü konferencia. Itt hangzik el KASSÁK: kompozíció II címü festményének müelemzése címmel FAJÓ János elöadása. (A szöveg csak 2003-ban megjelenik Fajó: Az én mesterem - Kassák mühelyében címü kötetében.)          
  Októberben Victor VASARELY egyéni kiállítása látható a pécsi Janus Pannonius Múzeumban.           
1969 Október 2. és 15. között  látható a budapesti Fészek Klubban a Kortársaink címü csoportos kiállítás, többek között BAK Imre, FAJÓ János, HENCZE Tamás, LANTOS Ferenc, MOLNÁR Sándor és NÁDLER István alkotásaival.   A Pergamon Press kiadásában megjelenö Leonardo interdiszciplináris folyóirat októberi (2. évf.), 4. számában jelenik meg Richard I. Land: Computer Art [Számítógép-müvészet]; Ben F. Laposky: Electronic abstractions [Elektronikus absztrakciók] és Charles Mattox: The evolution of my audio-kinetic sculptures [Audio-kinetikus szobraim fejlödése] címü tanulmányai.      
1969 Október 2. és 20. között látható Csáji Attila rendezésében a budapesti Kassák Lajos Művelődési Otthonban a Szürenon kiállítás,többek között   HARASZTY István, LANTOS Ferenc és Türk Péter müveivel.   Október 10.-töl novemberig látható a gelsenkircheni Galerie Halmannshof-ban François MORELLET egyéni kiállítása. A katalógusba Anneliese Knorr és Morellet írnak.      
1969 Október 18.-tól novemberig látható a budapesti Mücsarnokban Victor VASARELY egyéni tárlata. A katalógusba Abraham Moles ír tanulmányt.   Október 19. és november 12. között látható a hanoveri Cubus városi kiállítóközpontban a Computerkunst – On the Eve of Tomorrow [Számítógép-müvészet – a holnap hajnalán] címü tárlat. A Gottfried Wilhelm Leibniz Gesellschaft szponzorálta tárlatot Käthe Clarissa Schröder galériás szervezte és Max Bense nyitotta meg. Többek között Kurd ALSLEBEN, Helmar Frank, Georg NEES, Herbert W. FRANKE, Jack P. Citron, Willaim A. Fetter, Ben F. LAPOSKY, Leslie MEZEI, A. Michael NOLL, Duane M. Palyka, Richard C. Raymond, Len Sacon és Manfed R. Schroeder müvei láthatók a tárlaton. A következö év során a kiállítás anyagát különbözö címekkel Erlangenben (Computerkunst), Münchenben (Impulse Computerkunst), Rüschlikonban (Impulse), Hamburgban (Impulse) és Bensberg-ben (Computerkunst) is kiállítják. Október 17.-én a Bell Laboratóriumban George Smith és Willard Boyle feltalálják a digitális féyképezésben kulcsszerepet játszó CCD (Charge-Coupled Device) [töltéscsatolt eszköz] szenzort. A CCD a digitális fényképezőgép retinája. Az objektíven át beérkező fény egy Bayer-szűrőn keresztül a fényérzékelő mátrixra kerül. A mátrix hálópontjaiban CCD cellák (pixelek) állnak. Buenos Aires-i Centro de Arte y Comunicación [CAYC]-ban látható Jorge Glusberg rendezésében az Arte y cibernetica [Müvészet és kibernetika] címü tárlat, többek között a japán Computer Technique Group (CTG) és argentín számítógép-müvészek: Luis Benedit, Antonio Berni, Ernesto Deira, Eduaredo Mac Entyre, Osvaldo Romberg és Miguel Angel Vidal müveivel.  
1969 Október 24.-én a budapesti  Iparterv tervezöintézet épületében rendezi Sinkovits Péter az Iparterv II. kiállítást, többek között BAK Imre és  NÁDLER István müveivel.           
1969     November 27. és december 19. között látható a bécsi Zentrasparkasse új számítógépközpontjában az Otto BECKMANN kezdeményezésére rendezett Kunst und Computer címü kiállítás. Ez a számítógép-müvészet elsö bécsi tárlata Marc ADRIAN, Kurd ASLEBEN, Otto BECKMANN / Alfred Grassl, Herbert W. FRANKE, Frieder NAKE és Georg NEES alkotásaival és Marc Adrian: Computer und die Demokratisierung des ästhetischen Bewußtseins címü tanulmányával.      
1969     Konstruktive Kunst, Elemente und Prinzipien címmel nyílik meg a Nürnberg-i Biennálé.       
      VÉGE AZ ÉVTIZEDNEK